Vysočina: nemocnice zrušením poplatku přijdou o desítky milionů

Ilustrační foto; kalkulačka, daně

Od Nového roku se neplatí regulační poplatky za hospitalizaci v lůžkových zařízeních. Zatímco pacienti jejich zrušením ušetří, těžkou hlavu to dělá nemocnicím. Kvůli zrušeným poplatkům přijdou o miliony korun. Například jihlavská nemocnice ročně o 15,5 milionů korun, pelhřimovská o 8,75 milionu.

Se zrušením tzv. regulačního poplatku v lůžkových zdravotnických zařízeních souhlasí Svaz pacientů ČR. „Lidé, a tedy daňoví poplatníci si povinně platí zdravotní daň pod trestem vězení, a dle Listiny základních práv a svobod nesmí být přístup k péči omezován dalšími bariérami, pokud si platíme veřejné zdravotní pojištění,“ říká prezident organizace Luboš Olejár. Dodává, že hospitalizaci pacientů schvalují lékaři, a není důvod trestat pacienty dalším ekonomickým trestem za stejnou věc.

Ztráta zisku z poplatků za hospitalizaci znamená pro jihlavskou nemocnici zásadní trhlinu. Pro JL to uvedla mluvčí zařízení Monika Zachrlová s tím, že jenom za leden budou ve ztrátě 1,3 milionu korun. Vybrané peníze za regulační poplatky šly na provoz nemocnice.

Novoměstská nemocnice ročně vybrala za hospitalizační poplatky téměř 11 milionů korun. „Musíme ještě více šetřit na výdajích nemocnice, jak se o to snažíme stále,“ přiblížil dopady zrušení poplatku za pobyt její mluvčí Roman Kratochvíl.

Pro havlíčkobrodskou nemocnici představoval poplatek zisk zhruba 10 milionů korun. „Již v předchozích letech jsme se snažili hledat úspory na všech úrovních – ať už na materiálu, společných nákupech energie, apod., abychom dosáhli vyrovnaného hospodaření. Avšak možnosti se tenčí,“ konstatovala její mluvčí Petra Černo.

V tomto roce podle jejích slov nemocnice neplánuje žádné změny. V roce 2013 došlo k jediné, a tou je přechod onkologické léčby na plně ambulantní režim. „Onkologičtí pacienti jsou u nás hospitalizováni jen v nutných případech, a to na interním oddělení. Lůžková část onkologie byla zrušena,“ vysvětlila Černo.
Pelhřimovská nemocnice bude muset, kvůli zrušení regulačního poplatku za pobyt a z něho vyplývající roční ztráty 8,75 milionu korun, podle jejího ředitele Jana Mlčáka šetřit ve všech nákladových položkách.

„Vybrané finanční prostředky za regulační poplatky jsme využívali zejména k vybavení dětského oddělení a rekonstrukci nového oddělení lůžkové akutní rehabilitační péče,“ zmínil ředitel Mlčák.

„Nemocnice vybere měsíčně zhruba milion korun, v případě úplného zrušení regulačních poplatků za hospitalizaci přijde ročně o přibližně třináct až čtrnáct milionů korun, což jsou dvě procenta celkových výnosů,“ uvedl ředitel nemocnice v Třebíči Jan Ferenc.

Připustil, že o úsporách už moc hovořit nejde. „V roce 2013 jsme provedli taková úsporná opatření, která by měla v letošním roce přinést úsporu 17 milionů korun,“ poznamenal.

„O regulačních poplatcích rozhoduje stát, proto věřím, že i kompenzace ztrát nemocnic vláda bude řešit centrálně v rámci úhrad za poskytnutou zdravotní péči,“ reagoval na dotaz JL, zda bude kraj nemocnicím, coby jejich zřizovatel, ztrátu kompenzovat, vysočinský hejtman Jiří Běhounek. „Rozpočet kraje nemůže v systému zdravotního pojištění nahrazovat roli plátce.“

Ze hry ale ještě poplatek za pobyt v nemocnici úplně není. Ministerstvo zdravotnictví už vypracovalo novelu zákona. Podle ní bychom si v nemocnicích za pobyt připláceli místo stovky znovu jen 60 korun.
Pokud návrh projde zrychleným řízením ve sněmovně, mělo by se za hospitalizaci znovu platit od března. Budoucí vládní koalice ale plánuje, že zruší všechny regulační poplatky, kromě toho na pohotovostech.
Stokorunový poplatek od 1. ledna zrušil Ústavní soud. Ale pozor! Třicetikorunové poplatky u lékaře a v lékárně a 90 korun na pohotovosti zůstávají.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!