Přejít na obsah

Vyšší platy zajistí až reforma, vzkázala vláda lékařům

zpět
12.11.2010
peníze, peněženka
zvětšitpeníze, peněženkaZdroj: guardian.co.uk

peníze, peněženka | Zdroj: guardian.co.uk

 

Kvůli hrozbě hromadného odchodu lékařů z nemocnic do zahraničí jednal dnes ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Podle premiéra zaručí lékařům vyšší platy jen reforma zdravotnictví.

Nečas se chce setkat i se zástupci Lékařského odborového klubu (LOK), jenž za výzvou Děkujeme, odcházíme stojí. Dosud se k ní připojila asi čtvrtina nemocničních lékařů. Heger předákům LOK vzkázal, že by měli mírnit své výroky a přestat znejišťovat pacienty. Kroky klubu podle něho prohlubují krizi ve zdravotnictví.

LOK dnes zaslal ministrům dopis, v němž před hromadným odchodem lékařů varuje. Hrozí, že se o pacienty nebude mít kdo starat, zejména v regionálních zařízeních, řekl předseda LOK Martin Engel.

Postěžoval si, že o požadavcích klubu na navýšení základního platu lékařů až na trojnásobek průměrné mzdy nechce nikdo jednat. Vyšší platy lékařům podle Engela slibovaly všechny strany, slib mají splnit. „Jinak budete vládou nedůvěryhodnou, která pokračuje v tunelování zdravotnictví a jeho devastaci,“ citoval Engel z dopisu.

Klub už najal právníky, kteří budou lékařům pomáhat s podáváním výpovědí. Za osm týdnů se k ní podle něj připojilo na 4000 z 16.000 nemocničních lékařů. LOK požaduje pro lékaře podle kvalifikace v základním platu bez služeb 1,5 až trojnásobek průměrného příjmu v zemi, tedy až 71.000 korun, nyní je průměrný plat lékaře se službami a přesčasy okolo 50.000. Na splnění požadavků LOK by bylo potřeba okolo tří miliard korun.

„Představa, že se někde vyčaruje najednou několik miliard a nalije se do systému zdravotnictví, není příliš reálná,“ zdůraznil předseda vlády. Cestou ke zvýšení platů lékařů je podle něj jen zdravotnická reforma, která obor zefektivní. Měla by vytvořit předpoklady pro vyšší platy nejen pro lékaře, ale také pro ostatní zdravotnický personál.

Podle Nečase si je vláda možného odchodu lékařů vědoma. „Je evidentní, že ve zdravotnictví se může rozdělit pouze to, co je předmětem výběru zdravotního pojištění,“ řekl ale premiér po jednání s Hegerem.

Heger reagoval na Engelova vyjádření neobvykle ostře. Vyzval ho mimo jiné, aby „zmírnil současné necitlivé kroky a proklamace, které významně přispívají k dalšímu prohlubování krize ve zdravotnictví“. Slíbil takovou reformu, která k vyšším platům ve zdravotnictví povede. Nyní na to ale peníze nejsou, zdůraznil.

„Pokud chtějí lékaři vyšší platy, musejí zefektivnit léčbu, jiné peníze nejsou a vláda také žádné nemá. Lékařům se to nelíbí, je to pro ně méně pohodlné, pracnější, ale jinak to nejde,“ řekl po schůzce ministr ČTK. Připomněl, že v předchozích letech rostly platy zdravotníků dvojnásobně oproti jiným sektorům. Do vlády vstupoval s vědomím, že příští rok bude muset šetřit. V dalších letech by ale už chtěl dosáhnout přílivu peněz.


Komentovat článek: Vyšší platy zajistí až reforma, vzkázala vláda…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Vyšší platy zajistí až reforma, vzkázala vláda…

Komentáře

dalších 32 komentářů
člověk léčený reforma a bolševici  | 14. 11. 2010 15:49

Bolševici rus. radikální soc. dem strana zformovaná 1903 na sjezdu Soc. dem. děl. strany Ruska , orientované na akceschopnou stranu a odstranění kapitalismu . Tak nevím zda žít v socialismu, nebo kapitalismu.a jakou tedy chtít už vůbec reformu. Pokuď se pletou pojmy a dojmy opravdu už ve všem.

Ignácius Reilly Pár bodů pro zamyšlení pro Ignácia  | 14. 11. 2010 08:22

Dobré ráno, už Vaše první věta tuto diskuzi v podstatě končí. Jestli jste si stačil všimnout, psal jsem, že jsem návrhy četl. Žádné předvolební cancy. A mimochodem k té "připravenosti" - vzpomínáte, jak v roce 07 řekl, že má připravenu paragrafovanou verzi? A ejhle - žádná nebyla, a pak se šila horkou jehlou. ..............Podívejte, Silveře, ve vší slušnosti se zdá, že každý máme jiný hodnotový žebříček. Pokud považujete výraz "modrobolševik" za protimluv a nás, kteří měli oponentní názor, za zmasírované komunistickou propagandou, opravdu se není o čem bavit. Za bolševizmus nepovažuji členství ve straně, ale povahu. A největší svině znám právě z modré strany, jsou to bývalé nomenklaturní kádry, které jen otočily. Já na rozdíl od Vás s nimi mám VELMI OSOBNÍ zkušenosti z nedávné doby. Hezkou neděli a žijte nadále svůj modrý sen o tom, jak chtěl Julínek narovnat nerovnoprávnou pozici lékařů vůči pojišťovnám a zlepšit naše postavení.

člověk léčený reforma systému  | 14. 11. 2010 00:13

Musí probíhat ve změně současné legislativy, a být vypracována po odborné stránce i s přihlédnutím k tomu, z jakého dlouhodobě nastaveného systému by se předělávala. Což Juínkova byla.A mohla se skutečně i případně odborně i právně dopracovat, konkrétně ve sporných částech.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné