Vyšší sankce mají zamezit uplácení

Titulní obrázek

Vyšší sankce, menší korupce: tak nějak uvažuje ministerstvo zdravotnictví, které již začalo podnikat kroky k takové úpravě. Chce, aby firma, která se opakovaně pokusí uplatit lékaře, musela zaplatit až polovinu ročního obratu. Pokud se o to pokusí jednou, zaplatí do tří milionů korun. Nyní jsou sankce ve stotisícových řádech….

Novelu zákona o regulaci reklamy dá ministerstvo po říjnových volbách Poslanecké sněmovně. Minulý týden podala Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně trestní oznámení na lékařku, která přiznala, že bere úplatky od farmaceutických firem. Údajně inkasovala až 10.000 korun měsíčně nebo dárky. Ministerstvo v reakci na toto odhalení rozeslalo všem fakultním nemocnicím dotaz, zda a jak naplňují jeho rok starý pokyn o boji proti korupci ve zdravotnictví. Ředitelé měli vnitřním předpisem upravit pohyb farmaceutických zástupců po nemocnici a určit lidi, se kterými smějí obchodně jednat. Nemocnice zároveň měly vytvořit seznam firem, které s ní komunikují, aby byl každý kontakt zpětně dohledatelný.

Zvýšení pravomocí pro SÚKL

Pravidla na zamezení korupce chce ministerstvo zavést novelou zákona o regulaci reklamy ve všech nemocnicích, tedy i krajských a soukromých. „Teď je čas na diskusi o novele. Očekáváme, že zástupci farmaceutických firem a lékařská, případně lékárnická komora budou na novele spolupracovat,“ řek legislativní náměstek Martin Plíšek. Novela bude i na programu zářijového jednání Rady poskytovatelů, kde budou zástupci komor, nemocnic a lékařů. Ministerstvo počítá vedle vyšší sankcí také se zvýšením pravomocí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) při prověřování možného korupčního jednání firem.

ČLK: Vyšší sankce smysl nemají

Česká lékařská komora (ČLK) může udělit sankci do 30.000 korun, víc jí platný zákon nedovoluje. Může také uložit lékaři důtku a vyloučit ho podmínečně nebo trvale, což se rovná zákazu povolání, protože bez členství ve stavovské organizaci nesmí lékař léčit. Ministerstvo očekává, že komory a firmy prověří své již platné etické kodexy. Prezident ČLK Milan Kubek soudí, že zvyšování sankcí nebude mít efekt. Smysl má podle něj kultivace pravidel spolupráce. „Navrhujeme vytvořit fond na podporu vzdělávání lékařů, do kterého by firmy přispívaly. Komora by rozhodla, jak se tyto peníze využijí. Tím se korupci zabrání,“ řekl Kubek pro ČTK. Firmy vznik fondu odmítají, chtějí samy rozhodnout, na co půjdou jejich peníze.

msvo, www.Zdravi.Euro.cz (ČTK)

Vyšší sankce mají zamezit uplácení
Ohodnoťte tento článek!