Vyšší standard pacientům: Do nemocnic půjdou miliony

nemocnice, chodba

V krajském rozpočtu je na investice do zdravotnických zařízení v Karlovarském kraji vyhrazena částka přesahující 320 milionů korun.

Přibližně tři sta dvacet dva milionů korun. To je částka, se kterou se počítá v návrhu krajského rozpočtu pro letošní rok na investice do tří nemocnic v Karlovarském kraji. Nejvíce peněz, kolem 137 milionů korun, by mělo jít na centralizaci lékařské péče v karlovarské nemocnici. Ale ani Cheb nebo Sokolov nepřijdou zkrátka. V chebské nemocnici už byla zahájena stavba zázemí pro umístění lineárního urychlovače k léčbě onkologických pacientů za 128 milionů.

„Na projekt jsme zažádali o dotaci z ROP Severozápad. Zda budeme úspěšní, to budeme vědět během ledna,“ sdělila krajská náměstkyně Eva Valjentová (KSČM). „V tomto případě by 85 procent nákladů šlo z dotace a 15 procent z krajského rozpočtu. Kdyby kraj s žádostí o dotaci neuspěl, počítá se s financováním akce z krajského rozpočtu,“ doplnila.

Do rekonstrukce chebské nemocnice by chtěl kraj do roku 2019 investovat 360milionů korun. V sokolovské nemocnici, kterou má pronajatou společnost Nemos, se počítá mimo jiné se stavebními úpravami části pavilonu gynekologického a porodnického oddělení. Řada akcí už ale začala v loňském roce, mezi nimi např. budování parkovacího domu a rekonstrukce očního oddělení v sokolovské nemocnici.

Zatímco parkovací dům v sokolovské nemocnici financují těžaři ze Sokolovské uhelné, přestavbu očního oddělení s 13 lůžky zaplatí kraj. Přestavba nevyužitých prostor bývalého ředitelství bude stát 17 milionů korun. Podle primáře očního oddělení Andreje Farkaše bude mít nové oddělení stejný počet lůžek jako současné. Desítky milionů poputují rovněž na centralizaci karlovarské nemocnice.

„Podáváme žádost o dotaci z Regionálního operačního programu Severozápad, a to na sto milionů korun. Celkové náklady na tento projekt jsou kolem 143 milionů korun,“ uvedl loni v září náměstek hejtmana Martin Havel (ČSSD). Centralizace v karlovarské nemocnici počítá se sestěhováním některých oddělení z nevyhovujících objektů v areálu. Jde například o plicní, infekční nebo dětské oddělení. Nově najdou místo v nástavbě a přístavbě současného pavilonu B.

Ohodnoťte tento článek!