Výstava na radnici připomíná historii Městské nemocnice Ostrava

Městská nemocnice Ostrava

Historii Městské nemocnice Ostrava, která byla otevřena před 170 lety, připomíná nová výstava ve foyer ostravské Nové radnice. Na deseti panelech se lidé dozvědí, jak vypadala nemocnice v předminulém století, během válek či za socialismu, ale i to, jaká byla zdravotní péče v Ostravě ještě před založením nemocnice.

Městská nemocnice byla v Mostní ulici (dnes ulice 28. října) otevřena zřejmě v květnu 1848. Postavena byla zčásti za peníze, jež na její výstavbu odkázal moravskoostravský kaplan Kašpar Pittler, do vzniklé nadace po něm přispívali další měšťané.

Původně měla nemocnice kapacitu 24 lůžek, jejichž počet se v následujících letech, především v době epidemií, zvyšoval. V roce 1872 měla sedm pokojů se 40 lůžky. Moravská Ostrava v té době měla asi 14.000 obyvatel.

Poloha nemocnice v nejrušnější ulici v centru města se ale ukázala velmi nevýhodnou. „V době epidemií ohrožovala zdraví obyvatel bydlících v bezprostředním okolí,“ uvedla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská. V roce 1884 proto padlo rozhodnutí o postavení nové infekční nemocnice na Fifejdách. Prvního pacienta s neštovicemi přijali v ještě nevybavené nemocniční budově 2. května 1885.

Od roku 1892 se lékařská péče v nemocnici, do té doby sukromé, rozšířila poté, co byla zařazena do kategorie veřejných nemocnic. Počet léčených pacientů ve dvou ostravských nemocnicích vzrostl za deset let zhruba ze 400 na 800.

„Městská nemocnice neměla až do roku 1897 vlastního stálého lékaře. Odbornou léčebnou péči v ní vykonávali městští lékaři a ranhojiči v rámci své úřední veřejné služby a do nemocnice jen docházeli,“ uvedla Vojkovská. Prvním stálým nemocničním lékařem se stal 1. července 1897 Friedrich Neugebauer, asistent chirurgické kliniky ve Štýrském Hradci, který se zároveň stal primářem a ředitelem nemocnice. Ošetřovatelskou službu vykonávaly od roku 1893 řádové sestry svatého Kříže.

Dnes má nemocnice, která je od roku 1992 příspěvkovou organizací města, 682 lůžek a zaměstnává více než 1980 lidí. Výstava bude otevřena do neděle 22. července. V pracovních dnech bude přístupná od 07:00 do 19:00 a o víkendech od 09:00 do 19:00.

Ohodnoťte tento článek!