Výstavba heliportu v liberecké nemocnici má stát 50 milionů korun

Titulní obrázek

Pokud nemocnice přistávací plochu pro vrtulníky nepostaví, hrozí jí, že přijde o statut traumacentra a hlavně o nemalé peníze od zdravotních pojišťoven a dotace na novou techniku, řekl hejtman Petr Skokan. V současné době přistávají vrtulníky na letišti a pacienty přes půl města převáží sanitka…

Kolem 50 milionů korun bude stát výstavba heliportu v areálu Krajské nemocnice v Liberci. Stavba by měla začít už příští rok na podzim.

Pokud nemocnice přistávací plochu pro vrtulníky nepostaví, hrozí jí, že přijde o statut traumacentra a hlavně o nemalé peníze od zdravotních pojišťoven a dotace na novou techniku, řekl novinářům hejtman Petr Skokan (ODS). V současné době přistávají vrtulníky na letišti a pacienty přes půl města převáží sanitka.

Chybějící heliport v liberecké nemocnici kritizovala nedávná kontrola ministerstva zdravotnictví. Podle krajského radního pro zdravotnictví Jaroslava Krutského označila za největší slabinu složitou přepravu těžce zraněných pacientů, která může ohrozit jejich život nebo přinejmenším zhoršit jejich zdravotní stav.

Ostatní parametry libereckého traumacentra včetně lékařského zabezpečení ale kontrola hodnotila jako výborné a bez závad.

Pokud chce nemocnice traumacentrum udržet, musí přistávací plochu urychleně dobudovat; v husté zástavbě ale není snadné pro ni najít vhodné místo.

„Jako nejpřijatelnější varianta se ukázala výstavba heliportu na střeše pavilonu chirurgie,“ řekl Skokan. Problémem ale je, že budova takové zatížení neunese, proto musí mít heliport vlastní samonosnou konstrukci, což výstavbu výrazně prodraží.

„S vlastní traumatologií bude plocha propojena výtahem, navíc bude připravena pro noční provoz,“ dodal hejtman.

Krajská nemocnice v Liberci slouží 430.000 obyvatelům Libereckého kraje, její traumatologie a neurochirurgie ale ošetřují pacienty z celé republiky. Liberecké traumatologické centrum disponuje 34 lůžky, zaměřuje se na těžká zranění hlavy, páteře a hrudníku.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!