Výstavba nemocnic zdaleka nekončí, jde o jejich rozvoj

Titulní obrázek

Přestože Pardubický kraj za státní spoluúčasti vložil během posledních sedmi let do svých pěti páteřních nemocnic více než 1,5 miliardy korun, investice zdaleka nekončí. „I když sehnat každou korunu je složitý problém, v modernizaci pokračujeme,“ řekl náměstek hejtmana Josef Janeček, zodpovědný za zdravotnictví…

V Pardubickém kraji do špitálů šlo už 1,5 miliardy

Přestože Pardubický kraj za státní spoluúčasti vložil během posledních sedmi let do svých pěti páteřních nemocnic více než 1,5 miliardy korun, investice zdaleka nekončí.

„I když sehnat každou korunu je složitý problém, v modernizaci pokračujeme,“ řekl náměstek hejtmana Josef Janeček (ODS), zodpovědný za zdravotnictví.

„Je to nekonečný průběžný proces, limitovaný pouze schopností kraje shánět pro jeho pokračování peníze. Chceme symetrický rozvoj všech pěti páteřních nemocnic (Pardubice, Chrudim, Litomyšl. Svitavy a Ústí nad Orlicí – pozn. red.), jejichž jsme zřizovatelem. Pokud chceme držet krok se světem, musíme brát na zřetel, že přístroje a v podstatě veškerý majetek si vyžadují stálou reprodukci,“ konstatoval Janeček.

Mzdy i zákoník

Jak dále náměstek hejtmana uvedl, v současnosti naráží další rozvoj investic na problémy, které vyvstaly ze zásahu státu v době, kdy již předal nemocnice krajům.

„Situace se podstatně zdramatizovala. Způsobilo to povinné zvýšení mezd pracovníků ve zdravotnictví bez patřičného navýšení zdravotních pojišťoven, stejně tak i nový Zákoník práce, na který není resort připraven,“ míní Janeček.

„Jediné řešení vidíme v přeměně našich nemocnic na akciové společnosti spojené s jejich úplným nebo alespoň částečným oddlužením před předáním. Chceme, aby tyto firmy začaly pracovat jako nezadlužené, zdravé a neriskovaly hned zpočátku nějaký bankrot,“ uvedl náměstek hejtmana.

„Poté se však již budou muset chovat jako klasická firma, která s dalším oddlužením již nemůže počítat. Pro kraj to však bude bohužel znamenat nepříjemný úvěr ve výši 200 až 300 miliónů korun,“ konstatoval pro Právo Janeček a dodal, že pro tuto variantu se kraj rozhodl až po velice důkladném a dlouhodobém zvažování a ověření úspěšnosti této formy v jiných krajích.

Ladislav Schejbal, Právo

Výstavba nemocnic zdaleka nekončí, jde o jejich rozvoj
Ohodnoťte tento článek!