Přejít na obsah

Výstavba nemocnic zdaleka nekončí, jde o jejich rozvoj

zpět
5.4.2007

Přestože Pardubický kraj za státní spoluúčasti vložil během posledních sedmi let do svých pěti páteřních nemocnic více než 1,5 miliardy korun, investice zdaleka nekončí. "I když sehnat každou korunu je složitý problém, v modernizaci pokračujeme," řekl náměstek hejtmana Josef Janeček, zodpovědný za zdravotnictví...

V Pardubickém kraji do špitálů šlo už 1,5 miliardy

Přestože Pardubický kraj za státní spoluúčasti vložil během posledních sedmi let do svých pěti páteřních nemocnic více než 1,5 miliardy korun, investice zdaleka nekončí.

„I když sehnat každou korunu je složitý problém, v modernizaci pokračujeme,“ řekl náměstek hejtmana Josef Janeček (ODS), zodpovědný za zdravotnictví.

„Je to nekonečný průběžný proces, limitovaný pouze schopností kraje shánět pro jeho pokračování peníze. Chceme symetrický rozvoj všech pěti páteřních nemocnic (Pardubice, Chrudim, Litomyšl. Svitavy a Ústí nad Orlicí - pozn. red.), jejichž jsme zřizovatelem. Pokud chceme držet krok se světem, musíme brát na zřetel, že přístroje a v podstatě veškerý majetek si vyžadují stálou reprodukci,“ konstatoval Janeček.

Mzdy i zákoník

Jak dále náměstek hejtmana uvedl, v současnosti naráží další rozvoj investic na problémy, které vyvstaly ze zásahu státu v době, kdy již předal nemocnice krajům.

„Situace se podstatně zdramatizovala. Způsobilo to povinné zvýšení mezd pracovníků ve zdravotnictví bez patřičného navýšení zdravotních pojišťoven, stejně tak i nový Zákoník práce, na který není resort připraven,“ míní Janeček.

„Jediné řešení vidíme v přeměně našich nemocnic na akciové společnosti spojené s jejich úplným nebo alespoň částečným oddlužením před předáním. Chceme, aby tyto firmy začaly pracovat jako nezadlužené, zdravé a neriskovaly hned zpočátku nějaký bankrot,“ uvedl náměstek hejtmana.

„Poté se však již budou muset chovat jako klasická firma, která s dalším oddlužením již nemůže počítat. Pro kraj to však bude bohužel znamenat nepříjemný úvěr ve výši 200 až 300 miliónů korun,“ konstatoval pro Právo Janeček a dodal, že pro tuto variantu se kraj rozhodl až po velice důkladném a dlouhodobém zvažování a ověření úspěšnosti této formy v jiných krajích.

Ladislav Schejbal, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Výstavba nemocnic zdaleka nekončí, jde o jejich…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Výstavba nemocnic zdaleka nekončí, jde o jejich…

Komentáře

dalších 9 komentářů
pepe.k Re:Řešení je asi nepracovat  | 6. 04. 2007 08:12

Jsi ANANAS. Technologie jsou čím dál dražší, populace stárne, takže zdravotnictví jako celek bude jen DRAŽŠÍ a DRAŽŠÍ a DRAŽŠÍ a DRAŽŠÍ a DRAŽŠÍ a DRAŽŠÍ, nebo HORŠÍ a pravděpodobnost že chcípneš bude větší a větší. Tak to vy, modří tržní komsomolci, kteří myslíte akorát na to, jak odlehčit velkým firmám a podnikatelům od daní a plateb na zdravotnictví a sociální účely, konečně pochopte. V opačném případě se vám stane, že vám to jednou zbytek populace přijde vysvětlit, a nebude mít holé ruce...

Nezaměstnaný Řešení je asi nepracovat  | 5. 04. 2007 18:06

Stát je zadlužený, podíl ze státních a veřejných rozpočtů je vzhledem k tomu omezený.Každý chce zvýšit plat a kde na to vzít ? Za těch sedmnáct let se to vybralo dopředu.

Milan Šilhan Soumrak nemocnic  | 5. 04. 2007 16:55

bude znamenat situace, kdy si na "neudržitelný rozvoj" bude muset pardubický kraj půjčovat za situace, kdy nemá jasno, co vrátí a jak zaplatí úroky. Na fondy pojištěnců to hodit nelze. Problémy s rostoucími náklady a inovacemi postihly nemocnice v zemích EU s předstihem 15 až 10 let. Všude to museli řešit za dvou podmínek. Pro nás v SRN a Rakousku: Stáloprovozy a nové technologie vyžadovaly každoročně nárůst personálu asi o 1,5% a musely být udrženy mzdy ( minimálně s inflačním nárůstem ) ve stejném tempu jako v ostatní národní ekonomice. To vedlo k tomu, že se muselo začít regionálně "plánovat", zejména investice a technika a musely se vytvářet kooperativní spojení mezi nemocnicemi. Peníze na rozvoj se nemohou volně půjčovat, k tomu jsou určeny specifické fondy složené z určitého % z fondů pojištění a státního a regionálních rozpočtů. Platy jdou z výkonů ( cena práce roste ), režie je posilována ze zmíněných strukturálních fondů, s vědomím že podíl ze státních a veřejných rozpočtů může mít tendenci narůstat, nikoliv jako v ČR kde je ve vládě představa, že bude klesat.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné