Vysvětlete tendr za 450 milionů, naléhají poslanci

poslanecká sněmovna, parlament

Politici tlačí na šéfy IKEM. Nelíbí se jim podezřelá zakázka. Nemocnice nakupuje od firmy, která je prázdnou schránkou.

Pochybná zakázka nemocnice IKEM, která v příštích letech pošle téměř půl miliardy spící firmě s utajenými vlastníky, už začala vážně zajímat i politiky.

Poslanci zdravotního výboru požadují, aby šéfové pražské nemocnice okamžitě zveřejnili všechny dokumenty k tendru. A důkladné prošetření chtějí také po ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi (TOP09).

HN tuto zakázku už týden podrobně mapují: společnost Kardioport, která nikdy nepodnikala ve zdravotnictví a nemá žádné zaměstnance, vyhrála exkluzivní tendr na dodávku zdravotnického materiálu za 440 milionů. A vedení IKEM jen přiživuje podezření, že nejde o čistý obchod. Smlouvu s Kardioportem totiž vytrvale odmítá zveřejnit.

Tajemství? Politici: nesmysl

Když HN požádaly vedení nemocnice o kopii klíčové smlouvy, neuspěly – IKEM dokument odmítl vydat s tím, že jde o obchodní tajemství (mimochodem, soudy už mnohokrát rozhodly, že takový přístup není podle zákona). „Velmi rádi bychom ji poskytli, ale je součástí obchodního tajemství. I právníci vymýšleli, jak to udělat, ale bohužel to nejde,“ tvrdil mluvčí nemocnice David Vondruška.

Nemocnice teď ale začíná být i pod tlakem politiků, kteří nechápou, jak může být smlouva o utracení veřejných peněz tajná. Navíc jen pár týdnů poté, co se v Česku podařilo zažehnat hromadné odchody lékařů, kteří si mimo jiné stěžovali i na podezřelé plýtvání zdravotnickými penězi.

„Jednoznačně je nutné vše zveřejnit,“ neváhá šéf sněmovního zdravotnického výboru Boris Šťastný z ODS. „Samozřejmě, tohle si žádná nemocnice nemůže dovolit. Tady není možné něco skrývat,“ souhlasí místopředseda a zdravotnický expert TOP09 Aleš Roztočil. A další místopředseda, lékař Jiří Stránský z Věcí veřejných zase upozorňuje, že IKEM porušuje protiúplatkářská pravidla Nečasovy vlády. „To, co dělá, jde úplně proti našemu plánu maximálně zprůhlednit zakázky,“ diví se Stránský.

Zakázka ušitá pro překupníka

Vedení nemocnice teď navíc čelí i tlaku zevnitř. „Už jsme poslali oficiálně žádost, ať nám zpřístupní zadávací dokumentaci k zakázce a také smlouvu s firmou Kardioport,“ potvrzuje předseda odborů Jan Bafrnec. Tendr, jehož vítěze IKEM vyhlásil loni, měsíc po volbách, je zvláštní ještě jednou věcí: zadání nemocnice vypsala tak, aby se do něj žádný výrobce nebo obchodník se zdravotnickým materiálem nemohl přihlásit sám za sebe.

Nemocnice se totiž rozhodla v jednom balíku nakoupit jak například srdeční chlopně a chirurgické potřeby, tak i počítačové programy. Takže zakázka byla předem „ušitá“ pro někoho, kdo tohle vše zastřeší. Vítěz zakázky, prázdná schránka jménem Kardioport, tedy jen dala dohromady nabídky skutečných firem podnikajících v oboru.

I tuhle praxi lékaři kritizují – takzvané kompletátorské firmy, vlastně jen překupníci, podle odhadů odborářů prodražují zakázky až o čtvrtinu. „Ano, když se nenakupuje v balíku přes zprostředkovatelské firmy, ale v menších tendrech, tak se ušetří,“ souhlasí předseda zdravotnického výboru Šťastný.

Celý článek si můžete přečíst na serveru iHNED.cz nebo ZDE.

Vysvětlete tendr za 450 milionů, naléhají poslanci
Ohodnoťte tento článek!