Využívání konopí k léčebným účelům Senát zřejmě schválí

Senátní zdravotnický výbor podpořil využívání konopí k léčebným účelům. Ve středu přes výhrady některých svých členů rozhodl, že konopí by si pacienti mohli koupit jen na elektronický, nikoli na papírový lékařský předpis.

Příslušnou novelu asi schválí příští týden i Senát jako celek. Horní komoře to doporučily také její ústavně-právní výbor a výbor pro hospodářství.

Marihuanu je možné používat například při zmírnění příznaků rakoviny, Parkinsonovy choroby, roztroušené sklerózy, lupénky nebo atopického ekzému. Legální pořízení na elektronický předpis má zabránit zneužívání této drogy.

Výhrady k tomu měla například exministryně zdravotnictví a senátorka ČSSD Milada Emmerová. „Je to přílepek, který tam byl dán narychlo bez jakékoli odborné diskuse,“ uvedla Emmerová. Poukázala na to, že původní poslanecká předloha, kterou ještě jako členka dolní komory podepsala, s elektronickými recepty nepočítala. Podle Emmerové to může v praxi přinést pacientům potíže vzhledem k tomu, že mnoho lékařů, zejména vyššího věku, počítač nevlastní. Proti se postavila třeba Sdružení ambulantních lékařů, dodala.

Poslanec ODS Pavel Bém namítl, že zpočátku bude podle odhadů předepisována maximálně tisícovka receptů na konopí ročně. Podobně tomu bylo i v zahraničí. Například v Izraeli legální konopí využívalo je pár set pacientů, nyní je to 9000.

Novela nepřináší legalizaci marihuany ani pěstování konopí pro léčebné účely doma, po čemž volali někteří zastánci užívání marihuany. Podle tvůrců předlohy by to bylo porušení mezinárodní úmluvy o psychochotropních látkách.

Droga k léčebným účelům by se měla nejprve dovážet. Až po roce by měli vstoupit na trh tuzemští pěstitelé, aby měl Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) čas na přípravu. Určoval by také, na jaké ploše by se konopí pěstovalo. Ústav má například vydávat maximálně pětileté licence pěstitelům a organizovat výběrové řízení na nákup marihuany, které má být dvoukolové. Ve druhém kole bude rozhodujícím kritériem cena konopí, která by měla mít tříčtvrteční váhu. Podmínkou pro udělení licence by bylo také to, že tuzemské konopí bude levnější než dovážené.

Výbor řešil také to, zda léčebné konopí bude do budoucna hrazeno ze zdravotního pojištění, což pojišťovny odmítají. „V tuto chvíli k tomu vůle není,“ uvedl Bém. Měsíční léčba konopím by podle předkladatelů měla stát nejvýše 1500 korun, podle kritiků ale skutečná cena bude mnohonásobně vyšší.

Senátory z hospodářského výboru Bém ujišťoval, že nemůže nastat nekontrolované pěstování marihuany ani nekontrolovaný výkup ze strany Státního úřadu pro kontrolu léčiv. „Je to jednoznačně ošetřeno tak, aby nedošlo ke zneužití,“ potvrdil předseda výboru Jan Hajda (ČSSD).

Ohodnoťte tento článek!