Přejít na obsah

Vyzula (ANO) chce uzákonit studium pro terapeuty čínské medicíny

zpět
27.2.2017
*čínská medicína, Čína, alternativní medicína
zvětšit*čínská medicína, Čína, alternativní medicínaZdroj: Shutterstock

*čínská medicína, Čína, alternativní medicína | Zdroj: Shutterstock

 

Vládní novela o změnách ve vzdělávání zdravotních sester možná uzákoní i podmínky pro povolání terapeuta a specialisty tradiční čínské medicíny.

V druhém sněmovním čtení novely je navrhl do předlohy připojit předseda zdravotnického výboru Rostislav Vyzula (ANO). Úprava by stanovila rozsah studia, který by museli budoucí terapeuti nebo specialisti absolvovat. Sněmovna bude rozhodovat o podobě normy patrně v březnu.

„V současné době působí v Česku velké množství subjektů, které o sobě tvrdí, že provozují tradiční čínskou medicínu, ale není možné jednoznačně ověřit jejich vzdělání a rozsah a kvalitu nabízené péče,“ zdůvodnil návrh Vyzula. Proto je podle něho nutné vzdělávání v této oblasti jednoznačně regulovat.

Zdravotní sestry by podle vládní novely o nelékařských povoláních nepotřebovaly vysokoškolské vzdělání, stačila by jim střední zdravotnická škola a rok vyšší odborné školy. Změna ve vzdělávání by měla nastat podle návrhu od září. Bude se týkat zájemců o profesi, kteří zahájí studium, i těch, kteří už studují. Model zvaný 4+1 má nahradit dosavadní systém, kdy sestra musí po střední škole projít ještě tříletým bakalářským studiem.

Změna by podle ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) měla přivést do praxe více zdravotnických pracovníků, hlavně všeobecných sester. V dnešním druhém čtení ji, byť poněkud opatrně, podpořili i Leoš Heger (TOP 09) a Bohuslav Svoboda (ODS). Zpravodajka Jana Pastuchová (ANO) poslance upozornila na to, že je patrně začnou oslovovat různé skupiny, aby s novelou nesouhlasili. Sama navrhla hned několik úprav, které se týkají například zpřísnění podmínek pro nastupující zdravotnické záchranáře a zavedení nového oboru terapeut chronických ran. Pastuchová rovněž chce, aby se porodní asistentky nesměly starat o kojence, neboť způsobilost k tomu mají dětské sestry.

Různé pozměňovací návrhy podali také další poslanci. Například Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) žádá v několika variantách změny i ve vzdělávání farmaceutických asistentů.

Vládní předloha by měla podle důvodové zprávy stabilizovat a zkvalitnit systém kvalifikačního vzdělávání zejména ošetřovatelských profesí všeobecné, dětské a praktické sestry. K jejím cílům patří i snazší návrat zdravotnických pracovníků, kteří byli dlouhodoběji mimo obor, zpět do zdravotnictví. Praktické sestry by mohly pracovat bez odborného dohledu všeobecné sestry a porodní asistentky.

Vládní novela navíc zruší povinnost doplnit si vysokoškolské vzdělání pro ty, kteří desítky let ve zdravotnictví pracují. Od roku 2011 mohly sestry žádat o zmírnění tvrdosti zákona, většina žádostí byla zamítnuta. Zruší se také kreditní systém, který sloužil ke kontrole celoživotního vzdělávání a podle ministerstva zdravotnictví neplnil dostatečně motivační roli ani nebyl dostatečně efektivní.

Projednávaní novely se ve Sněmovně už o několik měsíců protáhlo. Ludvík potom, co v čele ministerstva nahradil Svatopluka Němečka (ČSSD), neměl zcela jasno v tom, jak s předlohou naloží.


Komentovat článek: Vyzula (ANO) chce uzákonit studium pro…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Vyzula (ANO) chce uzákonit studium pro…

Komentáře

další 2 komentáře
Vk SZP SE UČÍ PRO PRAXI ČI VĚDU  | 27. 02. 2017 17:36

Vzdělání ZS 3+1 se bude odehrávat kde? Na SŠ či VŠ. Nebo pro 3 letech SŠ přejdou na "roční kurz" na VŠ?. A čím bude zakončeno? Maturitou z jakých předmětů + praktickou zkouškou? Nebo Stát. závěr. zkouškou? A jak budou tyto absolventky označovány? NEDOMYŠLENO!!! Destrukce dřívějšího kvalitního a naprosto praxi vyhovujícího vzdělání SZP postihla řadu vzdělaných SZP ve starém systému. Domnívám se, že se jedná ze strany Bc. a Mgr. a VŠ obecně o úmyslnou dehonestaci těchto zkušených pracovnic (pracovníků) ze školy i s mnohaletou praxí. ZS se SZŠ či VOŠ s 10-ti a víceletou praxí jsou podřízeny a postaveny pod úroveň vědecky vzdělávaných Bc s nulovou praxí na VŠ. Už tam je učí Mgr, které v praxi nikdy nebyly a studentky se to učí na sobě, ne na pacientech. I PROTO CHYBÍ ZS!

Vk A co VOŠ ?  | 27. 02. 2017 17:10

V rámci připomínek ke vzdělávání nelékařských oborů by se měla vyřešit situace absolventek VOŠ, kterých je nemálo. Jsou považovány za SZP, ačkoliv mají maturitu na SŠ a 3 roky VOŠ se závěrečnými zkouškami včetně diplomové práce, tedy stejnou dobu vzdělávání jako novodobí bakaláři. Mělo by se jednoznačně v zákoně upravit, že absolvent VOŠ má stejné 3-leté pomaturitní vzdělání jako Bc. a tudíž stejné postavení a plat anebo jim titul Bc. přiznat. Jsou postiženi-y, že se na to zapomnělo v akci co Čech to vysokoškolák a to i v oblasti nelékařského zdravotnického personálu. Může mi někdo sdělit zda VOŠ tedy Vyšší odborná škola je dnes střední nebo vysoká škola a proč? Doc.MUDr.Vladimír Kříž

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné