VZP bude asi opět proplácet péči na všech hospicových lůžkách

Všeobecná zdravotní pojišťovna bude zřejmě opět proplácet péči na všech hospicových lůžkách. Naději přineslo dnešní jednání Asociace poskytovatelů hospicové a paliativní péče se zástupci VZP. V letošním prvním pololetí pojišťovna proplácela třem z deseti hospiců péči poskytovanou jen na polovině lůžek…

Praha/České Budějovice – řekl v pondělí viceprezident asociace Josef Heller. Zájem o umístění klientů přitom přesahuje možnosti těchto zařízení.

Omezení péče se podle Hellera týkalo hospiců v Prachaticích, Valašském Meziříčí a Brně, kde zůstalo ladem 45 lůžek. Definitivní rozhodnutí ohledně proplácení lůžek má v nejbližší době učinit ředitel VZP Pavel Horák.

Hospic je zařízení, v němž odborníci pečují o onkologické pacienty v konečné fázi jejich onemocnění a umožňují jim důstojný odchod ze života. Tlumí jejich bolest a poskytují jim psychologickou, sociální i duchovní pomoc. V Česku je deset takových zařízení a mají dohromady 260 lůžek, což je zhruba polovina lůžek, které by ČR potřebovala.

„Pokud jednání povede k úspěchu, bude to pouze částečné narovnání již tak neutěšeného stavu,“ řekl ředitel Hospice sv. Jana Nepomuka Neumanna Robert Huneš, který zdůraznil, že asi pět krajů v České republice pořád hospic postrádá.

Prachatické zařízení se 30 lůžky, na nichž se od listopadu vystřídalo asi 80 nevyléčitelně nemocných pacientů, navštívila v neděli manželka prezidenta Livia Klausová. „Projevila neuvěřitelnou empatii vůči těm nejbolestnějším z bolestným, její návštěva nám byla povzbuzením a posilou,“ dodal Huneš.

Klausová na tiskové konferenci uvedla, že hospic si při svých cestách po krajích prohlédla poprvé. Na financování hospiců je podle ní třeba dívat se z úhlu celkového pohledu na tuto oblast, například zohlednit, kolik peněz dát handicapovaným dětem či léčebnám dlouhodobě nemocných.

Zdravotní pojišťovny hradí hospicům za jednoho klienta 610 korun za den, z toho 45 korun představuje lékový paušál, jehož výše je podle Hellera naprosto nedostačují. Péče v hospicu přijde pojišťovny podstatně levněji než platby za péči poskytovanou pacientům v nemocnici. Většinu klientů tvoří pojištěnci VZP. Ostatní pojišťovny i v letošním roce uzavřely s hospici dohodu o platbě poskytovanou na všech lůžkách.

Hospice získávají dotace od obcí a měst, státních orgánů a sponzorů. Klienti zpravidla platí nějaký doplatek, protože jejich pokoje jsou nadstandardní. Naprostá většina pokojů je jednolůžkových.

ČTK

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

lakukaraca

Dobrý den,

údaj týkající se úhrady za denní pobyt jedno pacienta v Hospicu je naprosto nesprávný, neboť ve skutečnosti je více než 1,5 násobný oproti částce zde uvedené.

VZP bude asi opět proplácet péči na všech hospicových lůžkách
Ohodnoťte tento článek!