VZP: Češky, co žijí a porodí v EU, musí děti nahlásit i české ZP

Titulní obrázek

Češky, které žijí v některé ze zemí EU a porodí tam i děti, by měly své potomky přihlásit i u české zdravotní pojišťovny. Musí tak učinit tehdy, pokud bude mít jejich syn či dcera český rodný list a trvalé bydliště v Česku. Infotmovala o tom mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jana Víšková…

Když si matka hradí zdravotní pojištění v zemi EU, kde pobývá, bude v tomto státě pojištěn i její potomek. „Stejně jako matka bude mít v této zemi i dítě nárok na plnou zdravotní péči,“ uvedla Víšková. Připomněla ale, že v ostatních státech unie, a to i v Česku, dostane žena i dítě jen péči nezbytnou.

Běžně musí matky přihlásit dítě u zdravotní pojišťovny do osmi dnů po jeho narození. Pokud žijí v některém státě EU, tato lhůta pro ně neplatí. Měly by to však udělat po vystavení českého rodného listu potomka. Pojišťovně oznámí, že pobývají v zahraničí, kde jsou i s dcerou či synem pojištěny. Pojišťovna pak eviduje dítě jako českého občana v zahraničí.

Pro přihlášení novorozence je potřeba podle mluvčí například vyplnit formulář nazvaný Oznámení pojištěnce, který je k dispozici na internetu VZP, podepsat ho a s kopií českého rodného listu dítěte poslat pojišťovně. „Místo formuláře stačí i písemné sdělení se všemi náležitostmi: se jménem, příjmením a rodným číslem matky i dítěte, adresou trvalého pobytu, prohlášením o tom, že žijí v zahraničí, a dokladem o tamním zdravotním pojištění,“ upřesnila Víšková.

Po návratu do vlasti je nutné pojišťovně předložit doklad o hrazení zdravotního pojištění v cizině a o jeho ukončení. Poté se obnoví pojištění v Česku.

ČTK

VZP: Češky, co žijí a porodí v EU, musí děti nahlásit i české ZP
Ohodnoťte tento článek!