VZP chce hlídat za pomoci pacientů lékaře

Titulní obrázek

Všeobecná zdravotní pojišťovna chce hlídat za pomoci pacientů, zda ji lékaři nešidí. Ředitel VZP Pavel Horák ČTK řekl, že v příštím roce začnou dávat pacientům informace, jaké výkony na ně lékař vykázal. Ze 6,5 milionu klientů by výpis mohla dostat polovina…

Vyňaty jsou děti a lidé, kteří lékaře nenavštívili, nebo měli levnou péči.

Plošné rozesílání výpisů všem klientům do vlastních rukou by stálo VZP sto milionů korun ročně, proto je dostanou jen vybrané skupiny. Zhruba milion pojištěnců, kteří mají internetovou zdravotní knížku (IZIP), najde účet po zadání hesla na internetu.

Lidé, kteří vlastní elektronický podpis a zařídí si identifikaci, zjistí potřebné údaje na portále VZP.

Informace o vykázané péči za rok 2007 dostane každý klient, který o to projeví zájem. Souhrnné údaje za letošní rok bude mít VZP v květnu příštího roku, protože zdravotnická zařízení fakturují péči se zpožděním a pak se data musejí zpracovat.

S předáváním informací o vykázané péči počítají i zaměstnanecké zdravotní pojišťovny.

„Pracujeme nyní na tom, jak informaci pojištěncům předat, aby nemuseli chodit na poštu pro dopis s modrým pruhem,“ podotkl Horák.

Podle ředitele si VZP ověřila plošné rozesílání výpisů do vlastních rukou ve třech okresech a příliš se to neosvědčilo. „Zahltilo to poštu a vedlo to k rozhořčení obyvatel, že si pro výpis musejí chodit na poštu,“ vysvětlil. Informace ve výpisech nebyly dostatečně srozumitelné, proto se jejich forma změní – data budou komentovaná.

Podvody připraví VZP ročně až o miliardu korun, celkově hospodaří za rok se 130 miliardami. Při hlídání podvodů ze strany lékařů chtějí VZP pomoci pacienti.

Prezident Svazu pacientů Luboš Olejár navrhuje, aby pacienti při odchodu z ordinace podepsali výkony, které lékař provedl.

Praktici dostávají peníze za registrovaného pacienta, ne za konkrétní vyšetření. Pokud projde vládní reforma zdravotnictví, která od ledna 2008 počítá s poplatky pacientů za návštěvu lékaře, bude podle Horáka nějaká forma evidence u praktiků nutná.

Pokud by měl pacient podepisovat i provedené výkony, bude se muset podle ředitele najít nějaký způsob, určitě ale nebude do ruky dostávat fakturu.

ČTK

VZP chce hlídat za pomoci pacientů lékaře
Ohodnoťte tento článek!