Přejít na obsah

VZP chce hlídat za pomoci pacientů lékaře

zpět
10.8.2007

Všeobecná zdravotní pojišťovna chce hlídat za pomoci pacientů, zda ji lékaři nešidí. Ředitel VZP Pavel Horák ČTK řekl, že v příštím roce začnou dávat pacientům informace, jaké výkony na ně lékař vykázal. Ze 6,5 milionu klientů by výpis mohla dostat polovina...

Vyňaty jsou děti a lidé, kteří lékaře nenavštívili, nebo měli levnou péči.

Plošné rozesílání výpisů všem klientům do vlastních rukou by stálo VZP sto milionů korun ročně, proto je dostanou jen vybrané skupiny. Zhruba milion pojištěnců, kteří mají internetovou zdravotní knížku (IZIP), najde účet po zadání hesla na internetu.

Lidé, kteří vlastní elektronický podpis a zařídí si identifikaci, zjistí potřebné údaje na portále VZP.

Informace o vykázané péči za rok 2007 dostane každý klient, který o to projeví zájem. Souhrnné údaje za letošní rok bude mít VZP v květnu příštího roku, protože zdravotnická zařízení fakturují péči se zpožděním a pak se data musejí zpracovat.

S předáváním informací o vykázané péči počítají i zaměstnanecké zdravotní pojišťovny.

„Pracujeme nyní na tom, jak informaci pojištěncům předat, aby nemuseli chodit na poštu pro dopis s modrým pruhem,“ podotkl Horák.

Podle ředitele si VZP ověřila plošné rozesílání výpisů do vlastních rukou ve třech okresech a příliš se to neosvědčilo. „Zahltilo to poštu a vedlo to k rozhořčení obyvatel, že si pro výpis musejí chodit na poštu,“ vysvětlil. Informace ve výpisech nebyly dostatečně srozumitelné, proto se jejich forma změní - data budou komentovaná.

Podvody připraví VZP ročně až o miliardu korun, celkově hospodaří za rok se 130 miliardami. Při hlídání podvodů ze strany lékařů chtějí VZP pomoci pacienti.

Prezident Svazu pacientů Luboš Olejár navrhuje, aby pacienti při odchodu z ordinace podepsali výkony, které lékař provedl.

Praktici dostávají peníze za registrovaného pacienta, ne za konkrétní vyšetření. Pokud projde vládní reforma zdravotnictví, která od ledna 2008 počítá s poplatky pacientů za návštěvu lékaře, bude podle Horáka nějaká forma evidence u praktiků nutná.

Pokud by měl pacient podepisovat i provedené výkony, bude se muset podle ředitele najít nějaký způsob, určitě ale nebude do ruky dostávat fakturu.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: VZP chce hlídat za pomoci pacientů lékaře

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku VZP chce hlídat za pomoci pacientů lékaře

Komentáře

dalších 26 komentářů
Úsporné hospodaření Re:Pokladenský systém v lékárně  | 13. 08. 2007 22:04

Až si lidé budou platit v hotovosti, tak si nekoupí už ani kapku navíc. Víte kolik léků je v krabicích od bot v domácnostech ?A doktora navštíví těsně před smrtí, investovat do něčeho tak nejistého ?

pigor sprej na svaby  | 13. 08. 2007 08:45

my tady mame takovy postrik na svaby, myslite, ze by se to dalo nejak vmanipulovat do toho inhalacniho spraye?

Jan Dvořák, PharmDr. Pokladenský systém v lékárně  | 12. 08. 2007 17:21

Čím víc sleduju současný boj lékařů s pojišťovnou, tím více musím dávat za pravdu zastáncům pokladenského systému. Lidé si skutečně neuvědomují, kolik REÁLNĚ stojí zdravotnická péče, mají zcela zkreslené představy o příjmech lékařů, sester či lékárníků (dnes založená nová lékárna bude na 100% prodělečná, pokud se ihned rozsáhle nezapojí do nekalých praktik - baťůžkaření, politika minimálních doplatků, fakticky dumping apod.). S velikou chutí bych některé pacienty skásnul třeba za inhalační antiastmatika za 5 tisíc, když dotyčný doplácí za léky na dva měsíce 20,- (normálně by to bylo víc, ale to stále prezentované "bezkonkurenční" prostředí nás na vyšší doplatek prostě nepustí), má kecy o tom, že si přece celý život platil a pak si před lékárnou zapálí... V tu chvíli by mne vzal čert. Pokud by pacient vložením oněch "garančních peněz" věděl, kolik co opravdu stojí, byl by to jistě přínos pro vztah pacient-lékař, pacient-pojišťovna (v podobě opravdové pojišťovny) a v neposlední řadě i pro vztah pacient-vlastní zdraví.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné