VZP chce v roce 2008 zaplatit za péči o 6,5 procenta více

Titulní obrázek

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) chce v roce 2008 zaplatit za zdravotní péči o 6,5 procenta více než letos. Počítá s tím návrh zdravotně pojistného plánu, který VZP předala ministerstvu zdravotnictví. Informovala mluvčí VZP Jana Výšková…

Konečné slovo bude mít ale Poslanecká sněmovna.

Náklady na zdravotní péči v přepočtu na jednoho pojištěnce by měly v roce 2008 podle předpokladů představovat 20 200 korun, což je o 6,7 procenta více než letos.

V příštím roce VZP počítá se zvýšením příjmů základního fondu zdravotního pojištění o tři procenta na 139,9 miliardy korun v porovnání s letošním rokem. Náklady na zdravotní péči hrazenou ze základního fondu by se měly zvýšit na 132,4 miliardy korun.

Největší objem prostředků, 66,5 miliardy korun, spotřebují ústavní péče a ambulantní péče, za které se pojišťovna chystá zaplatit 30,4 miliardy korun. Z položky ústavní péče představují náklady na nemocnice 57,6 miliardy korun, na odborné léčebné ústavy 4,5 miliardy korun a na léčebny dlouhodobě nemocných 3,6 miliardy korun.

Na úhradu ambulantní péče plán počítá s 6,3 miliardy korun v případě praktických lékařů a s 9,2 miliardy korun v případě ambulantních specialistů. Za stomatologickou péči je VZP připravena vyplatit 5,9 miliardy korun, za ambulantní diagnostiku 4,5 miliardy korun a na primární gynekologickou péči plánuje platby ve výši 1,3 miliardy korun.

Náklady na léky by měly dosáhnout částky 25,7 miliardy, na zdravotnické prostředky se počítá s 3,6 miliardy korun. Za lázeňskou péči chce VZP zaplatit 1,9 miliardy korun, za dopravu 1,1 miliardy korun a pro zdravotnickou záchrannou službu si VZP připravila jednu miliardu korun.

Podle ředitele VZP Pavla Horáka plán předpokládá, že v příštím roce nastanou v celém systému zdravotního pojištění změny, které povedou k většímu zapojení lidí do jeho fungování.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!