VZP chce vzít peníze ambulancím jako loni záchrankám

Mezi ambulantními lékaři to vře – neoficiální cestou se dozvěděli, že jim Všeobecná zdravotní pojišťovna chce strhnout část peněz, které jim už dala. Předběžně by šlo o jednu až dvě měsíční úhrady…

PRAHA –

Podobně VZP postupovala loni v případě přeplatků nemocnicím, v současnosti řeší soudy její spor o 220 milionů, jež chce nazpět od záchranek.

Mluvčí VZP Jiří Suttner potvrdil, že záměrem uplatnit regulace vůči ambulancím podle zdravotně pojistného plánu na rok 2002 se dnes zabývala správní rada. Zatím o ničem nerozhodla a vyžádala si analýzy dopadů na ambulance.

„Byl by to zásah do výše plateb a tím i chodu ordinací,“ řekl mluvčí Koalice ambulantních lékařů Jan Jelínek. Podle svých slov doufá ve zdravý rozum členů správní rady. „Dostali bychom se do takové finanční nouze, že by to narušilo kvalitu, dostupnost a úroveň péče,“ upozornil.

„Narušilo by to stabilitu ordinací a dopadlo by to i na pacienty,“ potvrdil prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek. Podle něj by při stržení měsíční platby přišli zubaři celkově o více než 600 milionů.

Ambulance podle VZPpřekročily prostředkyvypočtené na úhradupéče o jednoho pojištěnce.Ty se však vypočítávajízpětně a nedají se zjistitani ze zdravotněpojistného plánu.

Suttner zdůraznil, že pokud by VZP peníze ambulancím strhla, provedla by to tak, aby to nemělo „likvidační dopad“ a neohrozilo poskytování péče pacientům. Nebude to prý příští týden ani za měsíc. V případě záchranek nabídla VZP několikaleté splátkové kalendáře.

Ambulance podle VZP překročily prostředky vypočtené na úhradu péče o jednoho pojištěnce. Ty se však vypočítávají zpětně a nedají se zjistit ani ze zdravotně pojistného plánu. Lékaři tak nemohli zjistit regulace a péči tomu přizpůsobit.

„Situace je vážná. Chceme požádat o setkání ministra financí Bohuslava Sobotku a premiéra Vladimíra Špidlu,“ řekl Pekárek. Suttner připomněl, že VZP má dlouhodobě nižší příjmy než výdaje, ministerstvo zdravotnictví rozhoduje o třech čtvrtinách jejích výdajů. Sama VZP může ovlivnit jen čtvrtinu.

Podle Pekárka nynější plán VZP zakládá obavy do budoucna, že až se celý systém ocitne v problémech, budou vyvíjeny tlaky na to, aby peníze, které chybějí, byly vzaty ze zdravotnických zařízení.

Politici by podle něj měli občanům sdělit, že nejsou schopni za současného systému uplatnit jejich ústavní právo na bezplatnou péči a měli by s tím něco udělat. „Toto právo nemohou zajišťovat lékaři ze svých úspor,“ dodal.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!