Přejít na obsah

VZP chce zavřít a omezit oddělení v nemocnicích Stod a Rokycany

zpět
26.8.2011
Zámek, zavřeno, zavřít
zvětšitZámek, zavřeno, zavřít
Autor: thewolf.ca

Zámek, zavřeno, zavřít | Autor: thewolf.ca

 

Nemocnicím ve Stodě na Plzeňsku a v Rokycanech hrozí uzavření gynekologie, porodnice a dětského oddělení a výrazné omezení chirurgie. Po Plzeňském kraji, jenž je vlastníkem obou zdravotnických zařízení, to požaduje Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Kraj a spádová města ale jakékoli omezení péče od roku 2013 odmítají a chtějí dále jednat. ČTK to po jednání rady řekl krajský radní pro zdravotnictví Václav Šimánek (ČSSD).

„Tlak ze strany VZP na rušení lůžek tady je. U chirurgických oddělení by to bylo omezení na maximálně 15 až 16 lůžek ze současných 30. A navíc je to o určitém přerodu na jednodenní péči, která neřeší akutní stavy, neboť je pro plánované výkony a drobné zákroky,“ dodal.

Kraj s rušením ani omezením oddělení zásadně nesouhlasí. Už v červnu zahájil jednání s VZP a po prázdninách se znovu sejdou společně se starosty Rokycan a Stodu, kteří restrikcí jednoznačně odmítají. „Výsledky jednání přenášejí na další obce a občany, aby věděli, co se chystá na jejich malý region,“ dodal Šimánek.

Obě nemocnice by se „smrskly“ zhruba na polovinu. „Pokud by měly dále fungovat, tak i zakonzervované prostory by se musely vytápět a udržovat. Vinou stejných nákladů na energie a údržbu a nižších příjmů za lékařskou péči by zřejmě ztráta zařízení narostla.

VZP chce podle něj hradit péči jen těm nemocnicím, které mají minimálně přes 500 porodů ročně. Rokycany a Stod jich mají dohromady 700. „Čtyři porodníci tam zvládají 350 porodů, což je hodně. Přitom tam nedošlo k žádným pochybením,“ uvedl Šimánek.

Podle něj sliby VZP, které kraji dala počátkem roku při protestu lékařů Děkujeme, odcházíme, padly bezprostředně poté, co bylo oznámeno ukončení akce. Hejtman Milan Chovanec (ČSSD) dodal, že jednání ostatních zdravotních pojišťoven jsou vstřícnější. „VZP jednoznačně zneužívá postavení na trhu,“ uvedl. Všech šest nemocnic Plzeňského kraje dostává údajně na pacienta nejméně v Česku.

Podle Chovance se mají příští rok snížit úhrady nemocnicím v Plzeňském kraji o deset až 13 procent, což by znamenalo ztráty v řádu dalších desítek milionů korun. Kraj má s VZP smlouvu do konce příštího roku, ale už do konce letoška zašle pojišťovna kraji návrh na léta 2013 a dále. Už dopředu avizuje výrazné zásahy v nemocnicích v Rokycanech a Stodě, která funguje i jako spádové zařízení pro velkou část Tachovska, kde nemocnice chybí. Lidé z Tachovska by tak museli jezdit až do Plzně, což by podle vedení kraje znamenalo velký hazard ze životy.


Autoři

ČTK

Komentovat článek: VZP chce zavřít a omezit oddělení v nemocnicích…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku VZP chce zavřít a omezit oddělení v nemocnicích…

Komentáře

1 komentář
Jiri Wicherek Hmmm,  | 27. 08. 2011 09:27

nejak jsem ve vyse uvedenem clanku nenasel, dle meho soudu dosti podstatnou, informaci, ktera zdrav. zarizeni, po ohlasovane pripadne redukci akutnich luzek v uvedenych nemocnicich, budou zajistovat akutni peci dosud zajistovanou uvedenymi nemocnicemi. Tez postradam analysu VZP, jake dopady by melo ono ruseni akutnich luzek v uvedenych nemocnicich na naklady na dopravu nemocnych, konecne i na uhradu za poskytnutou akutni peci v jinych zarizenich, ktera (napr. FN Plzen) dostavaji nesrovnatelne vyssi uhradu za poskytnutou peci, totoznou s peci dosud poskytovanou v uvedenych nemocnicich. Atd. atp. Opet znovu a znovu, dokolecka, dokola... rozhodovani uredniku od zelenho stolu bez znalosti konkretni situace, bez vyhodnoceni moznych dopadu na pojistence.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné