Přejít na obsah

VZP dá nemocnicím o 5 miliard vyšší zálohy než předloni

zpět
8.1.2016
chodba, nemocnice
zvětšitchodba, nemocniceZdroj: Shutterstock

chodba, nemocnice | Zdroj: Shutterstock

 

Nemocnice dostanou letos od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) na zálohových platbách minimálně o pět miliard korun více než ještě před dvěma lety, v roce 2014 a o dvě miliardy korun více než vloni. Pojišťovna zveřejnila také celkové výše záloh, které v období posledních tří let nemocnicím posílala.

Meziročně, tedy při srovnání let 2015 a 2016, si polepší všech 149 nemocnic, s nimiž má největší zdravotní pojišťovna smlouvu, okomentoval mluvčí Oldřich Tichý navýšení záloh, jejichž celkovou výši 70,5 miliardy stanovuje zdravotně pojistný plán VZP. Podle mluvčího se ale zálohy pravděpodobně ještě zvýší, protože vedení pojišťovny předpokládá další navýšení záloh pro vysoce specializované centra péče pro léčbu zvláště závažných nemocí, jakými jsou např. rakovina, roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba.

„Nárůst zálohových plateb oproti roku 2014 o 7,6 % by měl nemocnicím zajistit dostatek peněz jak na rozvoj péče o klienty VZP, tak na slíbené navýšení platů. V žádném případě by se také už neměly opakovat ojedinělé případy z konce loňského roku, kdy několik nemocnic tvrdilo, že už nemají na péči o klienty VZP peníze,“ uvedl Oldřich Tichý s tím, že zálohy nemocnicím se ročně zvyšují i přesto, že pacientů – klientů VZP mírně ubývá. Zatímco v roce 2014 činily zálohy 65,6 miliardy pro 5,97 milionů klientů, v roce 2015 je na celkových 70,5 miliardy záloh klientů 5,9 milionů (o 1,1 % méně).

VZP vydá letos za zdravotní služby celkem 152 miliard, o něž se nemocnice dělí s ambulantním sektorem, lázněmi, laboratořemi a dalšími zdravotnickými zařízeními. „Tolik peněz nedá na léčení svých klientů ani všech šest zbývajících zdravotních pojišťoven dohromady,“ doplnil mluvčí Tichý.

Výše záloh, které VZP vydala nemocnicím za poslední tři roky (2014, 2015, 2016) naleznete Zde Seznam na vyžádání redakce poskytla VZP


Komentovat článek: VZP dá nemocnicím o 5 miliard vyšší zálohy než…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné