VZP dá příští rok na klienta o 942 Kč více

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) plánuje v příštím roce vydat v průměru na pacienta o 942 korun víc než letos. V tomto roce péče o průměrného klienta stojí 22.988 korun. ČTK to sdělil mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Podle něj takové zvýšení výdajů vychází z navrhované vyhlášky o úhradách. Mnozí lékaři ji kritizují. Obávají se, že peníze navíc budou putovat hlavně do zadlužených nemocnic. Hrozí masovými protesty. Ministerstvo zdravotnictví kritiku odmítá.

„Podle navržené úhradové vyhlášky zaplatí VZP v roce 2014 za péči o jednoho klienta o 4,1 procenta více než letos. Jestliže nyní stál průměrný pojištěnec VZP celkem 22.988 korun, příští rok za něj pojišťovna vydá už 23.930 korun,“ uvedl Tichý.

Podle něj „významně vzrostou“ úhrady za lázeňskou péči, a to o 11,2 procenta. Lůžková zařízení by měla dostat o 7,1 procenta víc. Ambulance mají mít celkově o dvě procenta peněz víc, z toho zubaři o 3,8 procenta a gynekologové o 3,9 procenta. Podle Tichého by vyhláška o úhradách měla být závazná i pro ostatní zdravotní pojišťovny, takže by všechny měly za klienty platit víc.

Navrhovanou vyhlášku kritizuje koalice soukromých lékařů, Česká lékařská komora (ČLK) i odbory. Ústavní soud letošní předpis zrušil. Vadily mu regulace, tedy to, že lékaři dostávají zaplaceno méně za péči, kterou poskytli nad dohodnutý objem. Podle ČLK regulace v návrhu zůstaly. Vyzvala ministerstvo, aby vyhlášku přepracovalo, jinak je připravena se na ústavní soudce obrátit znovu.

Lékaři a odboráři se obávají toho, že podle nové vyhlášky víc peněz poplyne hlavně do zadlužených nemocnic, a to především do těch velkých. Ministr v demisi Martin Holcát už dřív odpověděl, že resort požadavky lékařů respektuje. Úhrady proti loňsku neklesnou a regulace se nezhorší.

Pomoc nemocnicím v potížích by prý neměla být na úkor jiných lékařů. Podotkl, že díky zvýšení odvodů státu za děti, důchodce či nezaměstnané by do zdravotnictví mělo příští rok přitéct o pět miliard víc. Ambulantní specialisté by měli dostat proti letošku o 500 až 600 milionů víc. Celkem by zdravotnictví mělo mít o deset miliard víc než letos, tedy kolem 230 miliard.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!