VZP dostane do konce týdne tři miliardy korun

Na třech miliardách pro VZP se včera dohodli premiér Jiří Paroubek s ministry zdravotnictví a financí Davidem Rathem Bohuslavem Sobotkou. Jde o tzv. předsunutou platbu, kdy stát zaplatí dříve pojistné za děti, důchodce a další státní pojištěnce…

Tři miliardy korun dostane do konce týdne Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). To jí umožní, aby zkrátila zpožďování plateb lékařů zhruba o deset dní. Dnes jim platí s dvouměsíčním zpožděním, a to byl i důvod, proč praktičtí lékaři v úterý vyhlásili stávkovou pohotovost. K nim se včera připojili i dětští lékaři.

Na třech miliardách pro VZP se včera dohodli premiér Jiří Paroubek s ministry zdravotnictví a financí Davidem Rathem Bohuslavem Sobotkou. Jde o tzv. předsunutou platbu, kdy stát zaplatí dříve pojistné za děti, důchodce a další státní pojištěnce. Tuto předsunutou platbu VZP dostává už řadu let za prázdniny, kdy oproti zimním měsícům je péče méně a vydání jsou nižší.

„Ministerstvo financí vzhledem k naléhavosti situace uvolní finanční prostředky do konce týdne,“ sdělila Právu ve středu Lucie Orgoníková, mluvčí vlády.

„Je to pozitivní zpráva. Je to ale málo. Deficit VZP to neřeší,“ řekl místopředseda Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek. Dodal, že je třeba, aby peníze byly použity na oddlužení pojišťovny a ne na zvýšení plateb nemocnicím.

Další peníze v únoru

Další peníze do zdravotního pojištění navíc přijdou zřejmě už v únoru. Orgoníková Právu sdělila, že „vláda 25. ledna projedná s účinností od února navýšení platby státu za státní pojištěnce, což by znamenalo, že by letos přiteklo do zdravotního pojištění 3,3 miliardy korun.“

Podle Orgoníkové vláda dál činí kroky ke snížení deficitu VZP, a tedy ke snížení dob splatnosti zdravotnickým zařízením. „V krátké době přijme další opatření s využitím prostoru, který se vládě vytvořil naplněním rezervních fondů resortů v důsledku dobrých výsledků hospodaření v loňském roce.“

Ministr zdravotnictví David Rath Právu řekl, že „vývoj platební schopnosti VZP v posledních dnech dokládá potřebu urychlit odchod Musílkové z funkce.“ Ředitelku Musílkovou by měla odvolat Sněmovna příští týden na své mimořádné schůzi. Přestože Musílková už koncem listopadu veřejně deklarovala, že k 1. lednu letošního roku odejde, stále zůstává ve funkci.

Odůvodňuje to tím, že nemá komu funkci předat, protože ve VZP není jiný člověk, který by ji zastoupil a měl pravomoci statutárního zástupce. Proto bude ve funkci do té doby, než Sněmovna takového člověka zvolí. To může být již příští týden, ale i za několik měsíců.

Václav Perg, Právo

Ohodnoťte tento článek!