VZP dosud neschválila transplantační jednotku v Brně

Děti z Moravy musí kvůli transplantaci kostní dřeně od cizích dárců stále jezdit do Prahy. Fakultní nemocnice Brno pro ně již před dvěma měsíci otevřela speciální transplantační jednotku, na provádění operací však nemá smlouvu se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou…

Bez smlouvy by musela hradit zákroky sama, řekla ČTK mluvčí nemocnice Anna Nesvadbová. Podle ředitele VZP Pavla Horáka by mohla být dohoda uzavřena nejdříve v září, pojišťovna ji přitom slibovala k 1. červenci.

Pracoviště je v současnosti využíváno jako jednotka intenzivní péče pro onkologicky nemocné děti. Účel, pro který bylo zbudováno za více než 35 milionů korun, ale neplní. Nemocnice se snaží s pojišťovnou dohodnout od začátku letošního roku. „Věříme, že se jednání chýlí ke zdárnému konci,“ upřesnila mluvčí.

Sám ředitel VZP ale s vedením nemocnice ještě nejednal. „Nemocnice musí prvně prokázat odbornou technickou a personální způsobilost,“ řekl Horák ČTK. Musí se dohodnout systém financování, protože je to velmi nákladná péče, kterou ale potřebuje jen deset až 12 dětí ročně, doplnil.

Bude také žádat o vyjádření odborné onkologické společnosti, zda jsou v republice potřebná dvě taková centra.

Z pohledu nemocnice je problém v tom, že pojišťovna trvá na paušálních úhradě. Nemocnice ale chce, aby byla péče hrazena podle výkonů. „Paušální platba by pro nemocnici byla nevýhodná,“ uvedla mluvčí.

Pracoviště je vybaveno moderními přístroji, které zajistí komfort a bezpečí dětských pacientů s poruchou imunitního systému po náročné onkologické a hematologické léčbě. Děti, které získají kostní dřeň od cizích dárců, mají zcela omezenou imunitu.

Všech šest samostatných pokojů musí splňovat přísné hygienické podmínky, jsou klimatizovány pomocí speciální vzduchotechniky. Zvláštní úpravu má i místo pro přípravu stravy.

Pojišťovna se původně bránila tím, že smlouvu neuzavřela kvůli opatřením zavedeným ministrem zdravotnictví Davidem Rathem, který jí nařídil, aby neuzavírala smlouvy na další péči.

Náměstek ministra zdravotnictví Michal Pohanka však již dříve uvedl, že v tomto případě nejde o navýšení kapacity, ale o převzetí péče o pacienty z Moravy, kteří se dosud léčili v pražském Motole.

ČTK

VZP dosud neschválila transplantační jednotku v Brně
Ohodnoťte tento článek!