VZP hodnotí výdaje za extrémně nákladné pacienty

nemocnice, pokoj, lékař, pacient

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) vypočetla úhradu péče za vysoce nákladné pacienty v roce 2014. Za vůbec nejdražšího pacienta se specifickou poruchou srážlivosti krve pojišťovna ročně platí 50 milionů korun.

„Klienti, za které VZP ročně zaplatí víc než 10 milionů, nejsou zas až tak ojedinělí. Za tři roky jich bylo bez tří padesát. Byli mezi nimi pacienti z Prahy, Plzně, Ostravy, ale třeba i z Tachova, Uherského Hradiště nebo Bruntálu. Nejmladší byl roční chlapeček, nejstarší 71letý důchodce,“ uvedl Oldřich Tichý a dodal, že pacientů, jejichž léčba ročně přesáhne milion korun, má pojišťovna v péči celkem 7666.

„Jen za tu skupinu klientů, z nichž každý potřeboval péči dražší než jeden milion korun, zaplatila loni VZP dohromady dvakrát víc peněz, než kolik má jedna z konkurenčních zdravotních pojišťoven připraveno na péči o všechny své pojištěnce,“ vypočetl mluvčí Tichý.

Ze zdravotně pojistných plánů, které k 31. 12. 2014 pojišťovny zveřejnily, vyplývá, že VZP (se 60 % českých pacientů) zaplatila za péči 142, 8 miliard korun, s průměrnými náklady na jednoho pacienta 23,899 korun. V průměru na jednoho pacienta ji následuje Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (21 609) a Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (20 722korun).

Ohodnoťte tento článek!