VZP hospodaří v prvních měsících roku vyrovnaně, platí včas

Zdeněk Kabátek.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) hospodaří v prvních měsících roku vyrovnaně, k 20. březnu měla na běžném účtu 5,6 miliardy korun a neevidovala žádné závazky vůči poskytovatelům zdravotní péče. Novinářům to po jednání správní rady řekl její člen Jiří Skalický.

Předseda správní rady Jiří Běhounek doplnil, že stanovili kritéria pro odměny ředitele VZP, o jejich výši rozhodnou na dubnovém jednání, kdy také bude projednána výroční zpráva.

„V základním fondu, z něhož se hradí zdravotní péče, bylo ke konci února 0,6 miliardy a k 20. březnu 0,8 miliardy korun. Příjmy oproti zdravotně-pojistnému plánu jsou naplňovány více, zhruba na 101 procent, výdaje se drží na 100 procentech,“ upřesnil Skalický s tím, že za kladnými ekonomickými výsledky stojí zejména vyšší příjmy z výběru pojistného.

Náklady na zdravotní služby oproti stejnému období loňska jsou o 4,8 procenta vyšší. Nárůst souvisí s úhradovou vyhláškou a výpadkem regulačních poplatků. „Management i správní rada konstatovaly, že při vyšším výběru není pro VZP problém se s tímto navýšením vypořádat,“ řekl Skalický.

Běhounek k odměnám ředitele Zdeňka Kabátka upřesnil, že jednali o tom, jak nastavit motivační složku jeho mzdy na rok 2015. Finanční limit zůstává stejný, tedy až šestinásobek měsíčního platu ředitele.

Shoda je podle Běhounka i v tom, že pokud by nebyl naplněn zdravotně-pojistný plán, všechny odměny padají. Princip zavedl sám ředitel, který ještě před projednáváním svých odměn ve správní radě za rok 2013 oznámil, že pokud nebude hospodaření VZP v černých číslech, žádné odměny nepřijme.

Tehdy byla VZP ve zhruba miliardovém propadu, takže Kabátek žádné odměny ani nedostal. Loni VZP hospodařila s přebytkem zhruba čtvrt miliardy korun, správní rada tak může na dubnovém jednání rozhodovat o ředitelových odměnách. Při hodnocení je nejdůležitější vyrovnané hospodaření, důležité jsou i smluvní politika či proklientský přístup VZP.

Ohodnoťte tento článek!