VZP hrozí nemocnici, která neřekla, kdo platil za děti

Titulní obrázek

Všeobecná zdravotní pojišťovna zahájila s Česko-německou horskou nemocnicí ve Vrchlabí správní řízení. Důvodem je nevybírání poplatků u dětí. „Můžu potvrdit, že jsme správní řízení zahájili. Do jeho skončení se ale k celé věci nebudeme vyjadřovat,“ řekl mluvčí VZP Jiří Rod…

Na otázku, proč pojišťovna přichází s tímto krokem až po řadě měsíců, mluvčí odpověděl: „Zpočátku jsme mysleli, že se s vedením nemocnice dohodneme a snažili jsme se být vstřícní. Vedení však tuto naši snahu neakceptovalo. Druhým důvodem je to, že jsme se chtěli na správní řízení dobře připravit. Zajistit kvalitní podklady i právní rozbory. Vše, co je třeba k úspěchu,“ uvedl mluvčí.

Nemocnici nezachránil ani sponzor

V případě, že bude správní řízení ze strany VZP dovedeno k vítěznému závěru, hrozí nemocnici až padesátitisícová pokuta. Za dětské pacienty ošetřené ve Vrchlabí přitom už v dubnu zaplatil regulační poplatky sponzor. Nemocnice však odmítla uvést jeho jméno.

To se ale nelíbilo VZP, která žádala jeho zveřejnění. Celou transakci pak označila za pochybnou.

„Musí být jednoznačně prokazatelné, že za pacienty zaplatila konkrétní osoba či instituce. Domníváme se, že v případě vrchlabské nemocnice tomu tak není,“ uvedl tehdy mluvčí pojišťovny.

„Považujeme jednání VZP z procesního hlediska za pochybné,“ ohrazuje se ředitel nemocnice Vladimír Dryml. „Pravomocí pojišťovny není ze zákona zjišťovat, z jakého majetku byl regulační poplatek uhrazen. VZP se snaží zakázat sponzorování ve zdravotnictví. V právním státě není možné, aby někdo zakazoval zaplatit za jiného. Jde o návrat k totalitě,“ dodal ředitel.

Dryml: Budeme se soudit

Ředitel nemocnice už dříve řekl, že v případě, že VZP povede správní řízení, bude věc řešit soudně.

„Nemocnice vyzývá koaliční poslance i vládu Mirka Topolánka, hlavně však ministra zdravotnictví Julínka, aby začali dodržovat Mezinárodní úmluvu o právech dítěte. Nemocnice je připravena podat žalobu i na český stát a v rámci arbitráže žádat po státu finanční odškodnění,“ dodal.

Jiří Máslo, Aktuálně.cz

VZP hrozí nemocnici, která neřekla, kdo platil za děti
Ohodnoťte tento článek!