Přejít na obsah

VZP jde z dluhů, výdaje stouply nejméně za 10 let

zpět
13.8.2007

Výdaje největší pojišťovny vyrostly v roce 2006 jen o tři procenta za rok, nejméně za posledních deset let. Protože příjmy rostly rychleji, mohla VZP splácet své dluhy. "Vyšlo to přesně podle našeho předpokladu," komentoval výsledky David Rath...

Zdravotnické finance se dostaly pod kontrolu. Svědčí o tom účty VZP, které má Aktuálně.cz k dispozici.

který v roce 2006 jako ministr nasadil na výdaje zdravotníků velmi přísné regulace.

„Potvrzuje, že nemusíme být prostými diváky, kteří věčně v úžasu sledují, kam se zdravotnictví vyvíjí. Je to ekonomický systém, který citlivě reaguje na ekonomické a mocenské podněty,“ potvrzuje účinnost Rathových zásahů Pavel Vepřek, který patřil k jeho kritikům a dnes řídí strategické oddělení VZP.

Vepřek pouze upozorňuje, že efekt rychlých silových řešení se také rychle vyčerpá. „Dokonce může být okamžitě vyvážen skokem na druhou stranu,“ varuje Vepřek, který by očekával, že se shora bude zasahovat podle dlouhodobé koncepce.

Víc nemocnicím a specialistům

Rathův plán vyšel i v detailech. Někdejší ministr chtěl přidat nemocnicím, naopak ubrat výdaje na léky a na ambulantní vyšetření drahými diagnostickými přístroji.

Nemocnicím se skutečně přidalo o víc než deset procent, naopak výdaje na léky a vyšetření poklesly. „Měl se tak vyrovnat jednostranný vývoj, posledních let“ upozorňuje Rath, že právě příjmy farmaceutů a laboratoří se zvyšovaly rekordním tempem.

V ambulantní sféře rostly průměrně příjmy praktických lékařů, rychleji platby pro ambulantní specialisty, u zubařů se růst příjmů z VZP zastavil. O deset procent se snížily dotace lázním.

Co z toho má pacient?

Dlouhodobé srovnání však upozorňuje, že Rathův zásah pouze nekorigoval předchozí vývoj.

Od roku 1998 spotřebují ambulance, nemocnice a léky na recepty zhruba stejnou část rozpočtu VZP. Nemocnice 49 procent, léky 22 procent, ambulance 21 a půl procenta.

Odchylka po regulacích jednotlivých ministrů nepřekračovala v žádném roce jedno procento. Rath však zvýšil podíl nemocnic téměř o čtyři procenta, podíl léků klesl o víc než dvě procenta.

„Otázka však zní, co za to pacienti v nemocnicích dostali navíc,“ ptá se ředitel Vepřek.

Odpovědět na tuto otázku může až podrobnější průzkum. Dostupná data o loňském vývoji ve zdravotnictví nabízí jen Český statistický úřad. V celém zdravotním a sociálním sektoru vyrostly loňské mzdy v průměru téměř o deset procent. Pokud by se to týkalo konkrétně nemocnic, rozpustil by se Rathův dárek většinou v platech.

Rath argumentuje tím, že výdaje na léky u nás spolknou větší podíl zdravotnického rozpočtu než v západní Evropě, naopak platy lékařů jsou mnohem méně významnou položkou. Po vstupu do Evropské unie je podle něho třeba zvýšit mzdy především nejlepším lékařům, kteří by mohli snadno najít práci v zahraničí.

Kritikům vadí, že ministr přidal všem nemocnicím plošně, bez ohledu na to, jak dobře léčí.

Petr Holub, Aktuálně.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Aktuálně.cz

Komentovat článek: VZP jde z dluhů, výdaje stouply nejméně za 10…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku VZP jde z dluhů, výdaje stouply nejméně za 10…

Komentáře

dalších 9 komentářů
Ivan Kohl Re:Chcete-li být adresní,  | 14. 08. 2007 08:23

Ano,tohle vše měl zajišťovat profesionální tým placený z příspěvků členů silného a kompaktního Sdružení smluvních lékařů.Kdeže loňské sněhy jsou...

Milan Šilhan Chcete-li být adresní,  | 13. 08. 2007 20:46

milí diskutující a tím být blíže pravdě, dobře si zjistěte, kdo je členem správních orgánů veřejných zdravotních pojišťoven, zejména VZP. Adresnou odpovědnost, kterou Vy vznášíte proti anonymní VZP a ostatním, nesou právě ti, kteří ze zákona za hospodaření a činnost veřejných pojišťoven odpovídají a to jsou dílem volení, dílem jmenovaní papaláši všech odstínů. Ředitel a management jsou pouze výkonnými orgány pojišťoven, kdežto odpovědnými ( politicky a věcně ) jsou jiní. Právě tyto neanonymní činitele oslovujte a žádejte konkrétně po nich ku příkladu ( protože jste smluvními partnery, vůči kterým mají pojišťovny nejen práva limitace, ale i povinnosti předkládat účty ) předložení nejen "zdravotně-pojistných plánů a roční výsledovky, ale i podrobné přehledy o hospodaření v podmínkách limitací a vymezování smluvních závazků. Musíte mít ovšem k dispozici okresní a krajské rozbory, abyste si mohli ověřit, jak pojišťovny s veřejnými prostředky ve skutečnosti hospodařily. Součástí smluvních dohod jsou také nálezy ( a podněty ) analytické komise, které by měly být víc jak zajímavé i v tom, k čemu se analyticky nedopracovaly. Od toho jsou konečně lékařská profesní sdružení, aby právě tyto údaje svým členům periodicky předkládaly.

JAKO VZP je bez dluhů  | 13. 08. 2007 12:58

Bodejť by VZP nešetřila,když "reguluje"/rozuměj pokutuje=okrádá/ lékaře kde se dá a snaží se je nutit,aby nesli odpovědnost za léčbu lege artis a regulacemi jim k tomu nedává možnosti.Jistě pan ředitel bude za tuto činnost řádně odměněn.Za tisíce odebrané lékařům dostane statisícové odměny.Jistě budou větší nez u bývalé ředitelky,která neplnila a přesto dostala 6OO.OOO,-Kč odstupné.Sami se ve vedení dovedou dobře zajistit,ale lékaře "berou na hůl" kde se dá!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné