VZP: Kauz s černými dušemi je jako šafránu

Lékaři jsou obviňováni, že se obohacují na černých duších. Že vykazují zákroky na již zemřelých nebo neexistujících lidech. Známý je případ mimoňského zubaře Václava Kotta, otce severočeského poslance Petra Kotta, který čeká na verdikt soudu…

Severní Čechy –

Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Suttner ovšem tvrdí, že takových kauz je málo a jedná se o výjimky, které jinak kazí morální kredit lékařů.

Jak časté jsou případy černých duší vykazovaných lékaři?

Takových případů je málo, je to ojedinělá záležitost.

To myslíte vážně?

Vždyť se v registru Všeobecné zdravotní pojišťovny objevilo pět tisíc černých duší. To mají na svědomí jednotlivci, co se snaží nezákonně obohacovat, a kazí tak pověst většiny doktorů.

Většina těch případů však je neúmyslných. Stává se například, že je chybně zapsáno rodné číslo a nám to pak nesouhlasí s registrem.

Ale nemluvíme o desítkách, nýbrž o pěti tisících lidí, které VZP vedla v evidenci, přestože již byli mrtví.

Těch pět tisíc lidí jsme na základě vlastního zjišťování vyřadili v období posledních pěti let. Měli jsme je zapsané v evidenci, kterou jsme kdysi převzali.

Kolik případů registrujete na severu Čech?

Konkrétní počty případů neznám. Nemusíme to sledovat.

Co VZP se zjištěnými případy dělá?

S lékaři, u kterých jsme nesrovnalosti zjistili, celou záležitost řešíme. Pokud zjistíme, že šlo o úmysl za účelem obohacení, předáme věc policii.

Předtím provádíme vlastní šetření, dotazování u pacientů a shromažďujeme důkazní materiály.

Ústecký kraj, KAREL LAPÁČEK

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

Uživatel: MUDr. Masroor Ali

Nevěřím tiskovému mluvčímu VZP Jiřímu Suttnerovi. On nemluví pravdu. Je jeden z nich, který vyvolává chaos, nejistotu a strach ve zdravotnictví. Myslím si, že je profesionální vyškolený lhář. Jak se snaží vyčistit kausu VZP o nedávané afeře, kdy VZP získála neoparvněně nemalé častky peněz za nexistující pojištěnce. A ne jen to, sleduji jeho vstupování v mediích už několik let. Chtěl bych upozornit, že žádný strom neroste do nebe.

Ohodnoťte tento článek!