VZP ke kontrole vybírání poplatků: Nejsme policie

Titulní obrázek

Ambulatním lékařům se nelíbí, že některá zdravotnická zařízení, konkrétně nemocnice ve Vrchlabí, vyzývají pacienty k nevybírání poplatků, a zdravotní pojišťovny to nijak neřeší. Největší ze zdravotních pojišťoven v ČR, VZP, jim vzkazuje, že zatím nemůže nijak zasáhnout…

Vedení Sdružení ambulantních specialistů ČR (SAS ČR) dnes zaslalo otevřený dopis ředitelům všech zdravotních pojišťoven. Stěžuje si v něm na nevybírání regulačních poplatků v některých zdravotnických zařízeních. „Zaregistrovali jsme, že některá zdravotnická zařízení deklarují nevybírání i nevybírají regulační poplatky ve smyslu novely zákona 48/97 Sb. platné od 1.1.2008. Zároveň s tím se už na nás začali obracet kolegové se stížnostmi, že jim jejich pacienti odříkají návštěvy s odůvodněním, že raději půjdou do zdravotnického zařízení, kde regulační poplatky nevybírají.“

Sdružení v nevybírání poplatků vidí nejen porušení uvedeného zákona, ale mluví i o nekalé soutěži. Zdravotnické zařízení prý takovým postupem láká větší množství pacientů na úkor ostatních nemocnic.

Dopis jmenovitě vyzývá ke kontrole Česko-německé nemocnice ve Vrchlabí, která nevybírání poplatků deklarovala i v médiích. Sdružení vyzývá ředitele pojišťoven k tomu, aby v tomto případě byli iniciativní ihned.

SAS ČR se kvůli nemocnici ve Vrchlabí obrátilo také na Nejvyšší státní zastupitelství. „Vzhledem k tomu, že nevybírání poplatků ve vrchlabské nemocnici je ve zřejmém rozporu se zákonem, předpokládali jsme, že zdravotní pojišťovny, ale hlavně stát, začnou okamžitě dodržování zákona i v této nemocnici vyžadovat.“ Sdružení v dopisu žádá zastupitelství o závazné stanovisko pro postup ze strany státu a zdravotních pojišťoven.

Nemůžeme se chovat jako policie, říkají ve VZP

„Zdravotní pojišťovna se nemůže chovat jako policie,“ řekla serveru iHNed.cz tisková mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jana Víšková. Podle ní musí pojišťovny, v tomto případě VZP, respektovat smlouvy s jednotlivými zdravotnickými zařízeními. Skutečnost, že nějaké zdravotnické zařízení vyzývá k neplacení poplatků, sama o sobě ještě není pro pojišťovnu vypovídající. Důležitý podle Víškové bude výkaz, který daná zařízení jednou za měsíc zasílají. Z něj teprve bude možné získat případný doklad o tom, že poplatky nejsou vybírány.

„Oni jsou samostatný svéprávný subjekt a my můžeme dělat jen to, co nám umožní smlouva. Nemůžeme se chovat jako nějaký vyštřovací organ, který tam vtrhne. Nemáme žádné důkazy, že by tam docházelo k porušení zákona,“ řekla k medializované situaci kolem nemocnice ve Vrchlabí serveru iHNed.cz Víšková.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED.cz nebo ZDE.

Ondřej Luštinec, Ondřej Leinert, iHNED.cz

Ohodnoťte tento článek!