VZP koupí IZIP za 59 mil.Kč, za roční provoz dosud platila 72 mil.

Všeobecná zdravotní pojišťovna koupí kontroverzní portál IZIP, přes který komunikuje VZP s pojištěnci, za 59 milionů korun. Šéf pojišťovny Zdeněk Kabátek to řekl v ČT s tím, že majetkem VZP se IZIP stane ke konci letošního roku.

Provoz portálu bude pak stát pojišťovnu pět milionů ročně, nyní za provoz platí společnosti IZIP 72 milionů. Transakcí tak VZP do budoucna každý rok ušetří 67 milionů korun.

Kabátkův postup schválila správní rada VZP, částka, za kterou VZP Portál koupí, je podle ředitele přiměřená a nákladově efektivní. „V případě, že probíhající analýzy neidentifikují žádné riziko, tak k 31. prosinci by měl být portál majetkem VZP,“ řekl Kabátek.

Za projekt IZIP dala VZP v průběhu deseti let téměř dvě miliardy korun, nepodařilo se jí ho ale plošně rozšířit. Elektronické zdravotní knížky, ve kterých mají pojištěnci záznamy o svém zdraví, nemocech a užívané léčbě, zůstávají zatím součástí aktiv společnosti IZIP, v níž VZP má 51 procent akcií. O řešení se podle Kabátka stále jedná.

Arbitráž s IZIPem kvůli elektronickým zdravotním knížkám, které jsou pro veřejnost viditelným symbolem neúspěšného projektu, podle Kabátka zatím zažehnaná není, nicméně z jednání se zástupci společnosti IZIP a menšinového vlastníka firmy eHI eHealth International, podle Kabátka nevyplývá žádné akutní riziko arbitráže.

„Jednání jsou vedena korektně, v současné době směřujeme spíše k řešení, které bude spočívat ve vzájemné dohodě a vyrovnání,“ uvedl ředitel.

Správní rada už dříve odsouhlasila, že VZP nebude usilovat o stoprocentní vlastnictví společnosti, což byla také jedna z variant řešení. Ke způsobu odchodu z projektu se teď nechtěl Kabátek podrobněji vyjádřit, bylo by to podle něj předčasné. „Musí to být operace, která povede k tomu, že využijeme našich 51 procent maximálně efektivně ve prospěch VZP,“ naznačil.

Ohodnoťte tento článek!