VZP má příští týden jednat s MZ o půjčce 2,5 mld. korun

O půjčce 2,5 miliardy korun bude ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek jednat příští týden s ministrem zdravotnictvím Martinem Holcátem. Kabátek to řekl v Otázkách Václava Moravce v ČT s tím, že ministr předběžně vyjádřil poskytnutí půjčky podporu.

Právě 2,5 miliardy bude na konci roku VZP chybět. Peníze použije na stabilizaci svých financí a zhruba půl miliardy dá v navýšených platbách nemocnicím.

Kabátek také uvedl, že zrušené stokorunové regulační poplatky v lůžkových zařízeních, které se od ledna nestihnou obnovit, chce VZP kompenzovat lázním a léčebnám dlouhodobě nemocných. Na kompenzaci nemocnicím, z nichž prý třetina bude na přelomu roku v krizi, podle něj moc prostoru v tuto chvíli není.

Ministerstvo zdravotnictví očekává na konci roku ve zdravotním pojištění schodek osm až deset miliard, celkem za rok resort spotřebuje 290 miliard. Navýšení odvodů státu o 4,7 miliardy, které schválila vláda a ve formě zákonného opatření jde do Senátu, ale propad podle ministerstva nepokryje.

Kabátek uvedl, že z půjčky 2,5 miliardy uhradí VZP část předsunuté platby, tedy pojistné, které stát dal za děti či důchodce už na jaře, aby VZP pomohl. Hospodaření VZP tak bude podle ředitele na konci roku vyrovnané, problémy by mohly nastat až příští rok.

Podle Kabátka omezování péče v nemocnicích nehrozí. Přiznal ale, že zná jen příjmy nemocnic od VZP, nezná jejich výdaje, a tedy bilanci. Kvůli zpožďování plateb od pojišťoven prý některé nemocnice prodlužují už teď čekací lhůty. Kabátek uvedl, že od začátku roku dostala VZP jen devět stížností na nedostupnost péče v době garantované vyhláškou.

Kabátek připomněl, že už několik let pokrývají pojišťovny dopady krize ze svých rezerv. Loni dostala VZP při mimořádném přerozdělení vybraného pojistného z účtů zaměstnaneckých pojišťoven 3,1 miliardy. Aby se situace neopakovala, je podle Kabátka nutno změnit systém přerozdělení, aby více dostaly pojišťovny s více nemocnými pojištěnci, tedy VZP. K sanaci systému by přispěl i odkup nedobytných pohledávek, zatím se nechystá.

Nemocnice požadují zvýšení plateb od pojišťoven za péči na 105 procent současnosti, podle Kabátka by VZP měla na navýšení na 104 procenta v případě, že by byly odkoupeny nedobytné pohledávky a změnil se systém přerozdělení. Pokud se žádné peníze do systému nepřidají, úhrady za péči o 1,5 procenta klesnou. Pokud projde navýšení odvodů státu Senátem, mohou stoupnout platby za péči na 101 procent.

Ohodnoťte tento článek!