VZP musí vysvětlit, proč léčí draze

I když mají pacienti v celé České republice ze zákona právo na stejnou péči, ve skutečnosti záleží na tom, kde bydlí. Například v Mostě platí Všeobecná zdravotní pojišťovna lékařům o třetinu méně než třeba v Olomouci. Vyplývá ze statistiky, kterou HN získaly…

I když mají pacienti v celé České republice ze zákona právo na stejnou péči, ve skutečnosti záleží na tom, kde bydlí. Vyplývá to ze statistiky nákladů Všeobecné zdravotní pojišťovny na jednoho pacienta v okresech, kterou se podařilo HN exkluzívně získat.

Pojišťovna přitom dosud nechtěla data zveřejnit, dnes ale bude muset její ředitelka Jiřina Musílková vysvětlit poslancům, proč se někde léčí až o polovinu dráž než jinde.

Výše výdajů v okresech přitom nezáleží na tom, jak hodně jsou občané nemocní.

Na Karvinsku a Mostecku žijí horníci i nezaměstnaní s podobnými zdravotními problémy, přesto ve Slezsku stojí průměrný pacient pojišťovnu ročně o šest tisíc korun víc než v Podkrušnohoří.

Proč se tedy náklady liší? Podle expertů proto, že zdravotnictví převzalo síť nemocnic od minulého režimu a pojišťovna navíc neustále rozšiřuje v některých regionech počet ambulancí, kterým platí.

Údaje tak potvrzují kritická slova, která pronesl v pátek ve sněmovně na adresu pojišťovny ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi: „Vznikají neodůvodněné rozdíly v nákladech na pojištěnce VZP mezi okresy.“

Smlouvy na věčné časy

Největší pojišťovna dosud tvrdila, že s nadbytkem kapacit v některých okresech nemohla nic dělat.

„Pokud uzavřeme smlouvu s lékařem, tak je to na pět let. A je velmi složité ji vypovědět,“ hájí VZP její mluvčí VZP Jiří Suttner. A těžké je i smlouvu opět neuzavřít. To často naráží na tlak místních politiků.

„Reprezentují své voliče. A tak si řeknou: Mé město bude lepší, když bude mít i nemocnici a více doktorů,“ říká ředitel okresní pobočky VZP v Karviné Martin Doležal.

Vůbec nejvyšší výdajena jednoho pacienta máVZP na Olomoucku.Stojí tam fakultní nemocnice,která péči podražuje.

Právě on platí za jednoho pojištěnce druhé největší úhrady. „Máme zde ještě od dob komunismu šest nemocnic. A to se hodně prodražuje,“ potvrzuje Doležal. „Navíc existuje i silná lékařská lobby, která nedovolí nemocnice zredukovat.“

V Mostě plné čekárny

Vůbec nejvyšší výdaje na jednoho pacienta má VZP na Olomoucku. Stojí tam fakultní nemocnice, která péči podražuje, protože lidé se tak častěji dostanou na specializovaná, tedy dražší pracoviště.

Vysoké výdaje se ovšem olomouckým klientům vyplácejí. Nemusí dlouho čekat.

„Péče je u nás předimenzovaná. Zatímco člověku s bolavým kolenem od Bruntálu trvá dlouho, než se dostane k odborným lékařům, tady vás pošlou okamžitě na speciální vyšetření,“ tvrdí olomoucký praktický lékař Igor Mazoch.

S takovými službami nemohou počítat lidé na Mostecku, kde za ně VZP platí o šest tisíc korun méně.

„Máme tu jen jednu bývalou okresní nemocnici,“ říká Jiří Bureš, ředitel zdravotnického odboru na mostecké radnici. „Kožaři jsou u nás dva. Jeden v Mostě a druhý v Litvínově. Pak se všude hrozně dlouho čeká.“

Zdali se rozdílné náklady na pacienty projevují i v horší kvalitě léčby, zdravotní pojišťovny stále tají. I když čísla mají, nezveřejňují je.

VZP se dosud nezabývala regionálními rozdíly, podle Kubinyiho to je důkaz nekompetence současného vedení pojišťovny. Kritizovaná ředitelka slíbila odpověď na dnešním slyšení sněmovny.

Ředitel výzkumného ústavu IZPE Petr Háva ovšem připomíná, že odpovědnost má i ministerstvo. Podle zákona by mělo účty pojišťovny každého čtvrt roku kontrolovat. To dosud nedělalo.

Petr Holub, Aleš Vojíř, Martina Macková, Hospodářské noviny

DÁLE ČTĚTE:
VZP musí vysvětlit, proč léčí draze
Ministr Kubinyi zveřejnil své důkazy proti VZP
Lidé jsou se službami své pojišťovny celkem spokojeni
Souboj o VZP nabírá obrátky
Ohodnoťte tento článek!