VZP může vybírat více od podniků, v nichž je mnoho úrazů

Všeobecná zdravotní pojišťovna může vybírat více od podniků, jejich pracovníci mají mnoho úrazů a nemocí z povolání. Z přirážek k pojistnému může získat do fondu prevence až o pět procent více od zaměstnavatelů, kteří nedbají
na ochranu zaměstnanců před pracovními úrazy…

PRAHA – Umožňuje to novela zákona o VZP, která vstoupila v platnost 1. srpna.

Pojišťovně, která je zatížena miliardovými dluhy od neplatičů pojistného, umožní vyšší příjmy i úspory novely dalších zákonů. Uvedl to mluvčí VZP Jiří Suttner.

Ročně dvě miliardy navíc přinese VZP změna v přerozdělování pojistného, pojišťovna dostane více peněz na staré a nemocné pacienty.

Situaci VZP zlepší i to, že už nebude muset čekat, až soud rozhodne o dluzích neplatičů pojistného. Dlužné pojistné a penále může předepsat výkazem nedoplatků, stejně jako to dělá správa sociálního zabezpečení.

Dosud se VZP musela dlužného pojistného domáhat soudně. Správní výkon rozhodnutí bude nyní provádět přímo pojišťovna, nebude tedy muset čekat na rozhodnutí soudu.

Úspory by podle Suttnera měla přinést i nová struktura VZP. Namísto okresních pojišťoven bude mít územní pracoviště a krajské pobočky. V okresech již nebudou správní a dozorčí rady, a tak se posílí role centra.

„Vše vede k tomu, aby rozhodování bylo kvalitnější, racionálnější, aby byly řídící akty průhlednější a nedalo se lobbovat,“ potvrdil mluvčí.

Dosud rozhodovala o odvolání okresního ředitele tamní správní rada složená s místních politiků a lékařů. Politici zpravidla naléhali na ředitele, aby výdaje pobočky zvýšil. Po reformě mají zůstat jen kraje, jejich ředitelé budou přímo podřízení centru.

Suttner konstatoval, že VZP hospodaří vyrovnaně a nemá dluhy, naopak je jedním z největších věřitelů v zemi.

„Nepotřebujeme zlepšovat hospodaření, potřebujeme se dostat k penězům, které nám patří,“ řekl.

VZP podle něj potřebuje, aby „ministerstvo zdravotnictví neroztáčelo finanční spirály jako doposud, tedy aby bez ohledu na příjem VZP zvedalo výdaje stanovováním cen“.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!