Přejít na obsah

VZP: Návrat na staronové ceny léků očekáváme v týdnech

zpět
19.1.2011
VZP
zvětšitVZP
Autor: VZP

VZP | Autor: VZP

 

O tom, kolik pojišťovny i koncoví pacienti zaplatí za léky, zatím není rozhodnuto. Návrat na dražší ceny pojišťovny očekávají v řádu týdnů. VZP ale stále vyjednává s firmami, o prodloužení Janotova balíčku se snaží i vláda. O cenách léků jsme hovořili s mluvčím Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřím Rodem.

VZP požádala farmaceutické firmy, aby nezvyšovaly ceny léků. Víte již, zda Vašemu požadavku vyhoví?

Všeobecná zdravotní pojišťovna skutečně požádala farmaceutické firmy, aby nezvyšovaly ceny léků ani po skončení platnosti tzv. Janotova balíčku, kterým se úředně na jeden rok snížily maximální ceny o sedm procent. O stejné procento klesly i úhrady zdravotních pojišťoven. K 1. lednu 2011 omezení padá, a tak kdyby firmy ceny opět zvedly, musely by i pojišťovny platit víc. Ředitel VZP Pavel Horák oslovil dopisem Českou asociaci farmaceutických firem (ČAFF) a Asociaci inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), což jsou zájmová sdružení firem dodávajících léky na český trh. Cituji: „V souvislosti s tím, že ke dni 31. 12. 2010 vyprší doba vymezená čl. XXII zákona č. 362/2009 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s návrhem zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2010, v jejímž průběhu bylo účinné snížení cen a úhrad léčivých přípravků a potravin pro zvláštní lékařské účely o 7 % (tzv. Janotův balíček) a s ohledem na ekonomickou krizi, promítající se i do zdravotnictví, si dovolím Vás ve veřejném zájmu požádat, abyste svým členům předal následující informaci, a to v nejbližším možném termínu: VZP si Vás dovoluje požádat o zachování Vaší nastavené cenové politiky i pro rok 2011 tak, jako by k uplynutí doby dle čl. XXII zákona č. 362/2009 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s návrhem zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2010, nedošlo.“

Jaké jsou reakce firem? Znáte již jejich stanoviska? Jednání stále probíhají na trhu je více než 180 farmaceutických firem, takže jaký bude výsledek zatím nelze říci.

O částečném navýšení ceny se ale hovoří. Kdy by k němu mělo dojít?

Předseda Správní rady VZP ČR Marek Šnajdr předložil v prosinci do sněmovny návrh zákona, který má platnost opatření Janotova balíčku týkajícího se léků prodloužit o další rok. Poslanci jej mají začít projednávat v únoru 2011. Snížení cen a úhrad o sedm procent je jen pro nezrevidované léky, kterým nestihl Státní ústav pro kontrolu léčiv snížit úhrady na základě porovnání s cenami z EU, což mu ukládá platný zákon o veřejném zdravotním pojištění od roku 2008. V současnosti jde asi o polovinu léčivých přípravků. Ty se nyní doprodávají za snížené ceny, případný návrat na staré cenové hladiny lze očekávat v řádu týdnů.


Klíčová slova

Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Související články

12.11. Onkologové: vybíráme si mezi výpovědí a vězením Onkologové: vybíráme si mezi výpovědí a vězením
30 příspěvků
29.4. Proč mlčí ministerstvo i VZP? Proč mlčí ministerstvo i VZP?
7 příspěvků
26.4. SÚKL je přetížen, domnívá se VZP SÚKL je přetížen, domnívá se VZP
3 příspěvků
7.1. Pacienti doplácejí za léky víc než loni Pacienti doplácejí za léky víc než loni
7 příspěvků

Komentovat článek: VZP: Návrat na staronové ceny léků očekáváme v…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku VZP: Návrat na staronové ceny léků očekáváme v…

Komentáře

další 3 komentáře
J.S. Janotův balíček  | 19. 01. 2011 15:31

Pane Grafe, ono je to v praxi ještě komplikovanější. V tomhle neskutečně nepřehledném, obtížně srozumitelném a tím neprůhledném systému se i nesmysl, o kterém hovoříte, v některých případech stává pravdou. U některých léků je totiž ( svěre div se) úhrada nižší, než obchodovaná cena. V těchto případech to opravdu po zrušení Janotova balíčku pocítí opravdu i pojišťovny.

Hanák Vraťte nám výměnný obchod !  | 19. 01. 2011 14:56

Ministerský úředník šetří, prof. Parkinson řičí blahem, zdravý rozum pláče kdesi v koutku, pokud již nezdechl. Mohl by třeba pan ministr ve stejné logice věci poprosit prodejce elektřiny, ať nezdražují, ale nějaké to procentíčko zlevní, že je státu ouvej ? Nebo pumpaře, víte, co by se ušetřilo, kdyby nezdražoval/zlevnil benzín ? Takové kraviny může vymyslet a prosazovat jen chorá mysl. Proč si raději nedají práci s tím, aby stanovili pevnou úhradu u nezbytných konkrétních léků, a zbytek nechali, ať se porovná v rámci konkurence ? To už rovnou zrušme peníze, ať se vrátí prvosměna, a počet bochníků chleba proti acylpyrinu ať si určí každý lékárník sám , aby mu personál nepochcípal hladem. A úředník může klidně zdechnout, nebo ať se naučí péct či cokoli jiného užitečného.

J.Graf Janotův balíček  | 19. 01. 2011 12:54

Proboha, co jsou to za nesmysly! VZP a ostatní pojišťovny platí již od 1. ledna 2011 za léky bez ukončené revize mající doplatek o oněch 7% více než 31. prosince 2010. Pro výši úhrady není u těchto léků není podstané, zdy výrobci své ceny zvednou či nikoli.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné