VZP navýšila pro velký zájem peníze na dentální hygienu

Ilustrační foto; stomatologie, zubař

Zájem o dentální hygienu mezi klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) předčil očekávání a 20 milionů Kč vyčleněných v 1. pololetí na příspěvky již lidé vyčerpali. Správní rada proto rozhodla, že vyčlení dalších 30 milionů Kč, aby každý, kdo už požádal o příspěvek, ho mohl dostat.

Peníze by měly stačit i pro část těch, kteří ošetření absolvovali a žádost teprve podají, řekl novinářům člen správní rady pojišťovny profesor Rostislav Vyzula. Na dentální hygienu přispívají podle zjištění ČTK také některé zaměstnanecké pojišťovny.

Dentální hygienu hradí VZP z fondu prevence, do běžné péče hrazené ze zdravotního pojištění nepatří. V předchozích dvou letech VZP příspěvky neposkytovala, naposledy si tak klienti mohli požádat o příspěvek v roce 2013. Tehdy o něj požádalo 47.000 lidí, celková částka za rok činila 52 milionů korun. Při nastavení letošního programu vycházela správní rada z těchto dat.

Podle analýz, jež správní rada dostala, je pravděpodobné, že 30 milionů se vyčerpá do konce tohoto týdne. „Každopádně všichni ti, kteří v současné době požádali a byla u nich provedena dentální hygiena, tak budou proplaceni,“ potvrdil Vyzula.

Největší zaměstnanecká Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra na dentální hygienu nepřispívá, ani to neplánuje. „Naše preventivní programy cílí na komplexní prevenci a podporu zdravého životního stylu,“ řekla ČTK mluvčí pojišťovny Hana Kadečková. Připomněla, že možnost konzultace s dentální hygienistkou mají klienti na tzv. dnech zdraví.

Druhá největší zaměstnanecká Česká průmyslová zdravotní pojišťovna na dentální hygienu naopak přispívá. „Přispíváme v rámci programu Bonus plus, kdy za preventivní prohlídky sbírají klienti body, které mohou využít i na dentální hygienu,“ řekla ČTK mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.

Na dentální hygienu přispívá také Vojenská zdravotní pojišťovna, řekl ČTK bez dalších podrobností mediální manažer pojišťovny Richard Medek.

Podle zprávy pro správní radu VZP, kterou má ČTK k dispozici, je pozitivním faktem zjištění, že 71 procent klientů, kteří doposud čerpali příspěvek na dentální hygienu, pravidelně chodí na preventivní zubní prohlídky. Jde tedy o skupinu pojištěnců, kteří se starají o svůj zdravotní stav.

Denní monitoring čerpání limitu ukazuje na výši příspěvku denně v celkové hodnotě 750.000 korun. Průměrná výše příspěvku činí 826 korun, v roce 2013 byl průměrný vyplacený příspěvek ve výši 1110 korun.

„K 24. únoru požádalo přes 37.000 lidí a zájem je extrémní, ale my jsme rádi, že to tak je, že lidé chápou význam a důležitost této péče,“ řekl Vyzula.

Správní rada jednala i o dalších úpravách programu. Shoda podle Vyzuly zatím je v tom, že dentální hygiena by se nadále měla platit dětem a mládeži do 19 let věku a těhotným ženám. Rozhodnutí padne do dvou měsíců. Zda bude obnoven i program pro dospělé, se teprve má projednat. Předpokládá se, že podpořeni by byli hlavně ti, kteří na dentální hygienu chodili už v předchozích letech.

Ohodnoťte tento článek!