VZP nebude mít dost peněz, platby se zpozdí

peníze

„Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) dojdou v polovině roku peníze“, hlásá titulek článku, který včera zveřejnil server Aktuálně.cz. Přibližně od poloviny roku by se platby VZP mohly zpozdit až o 10 dní. Podle serveru to vyplývá ze zhodnocení zdravotně pojistných plánů zdravotních pojišťoven na rok 2012, které včera projednala vláda. Materiál předložilo ministerstvo zdravotnictví a financí.

Finanční kondice VZP bude podle dokumentu komplikovanější než loni na podzim. Tehdy vedení pojišťovny poprvé přiznalo, že některým zdravotnickým zařízením platí se zpožděním. „S ohledem na prohlubující se recesi lze očekávat, že finanční rezervy budou ve druhé polovině roku u VZP opět zcela vyčerpány,“ píše se podle serveru v projednaném dokumentu.

Největší problémy mohou přijít ke konci roku

Úřady ministrů zdravotnictví a financí Leoše Hegera a Miroslava Kalouska (TOP 09) také upozorňují na to, že v závěru tohoto roku bude mít největší česká zdravotní pojišťovna vnitřní dluh na účtu rezervního fondu až šest miliard korun, píše Aktuálně.cz. To má vést k tomu, že bude platit se zpožděním 56 dnů.

VZP podle materiálu letos plánuje, že bude mít na bankovním účtu, ze kterého se platí zdravotní péče, jen 100 milionů korun. To podle serveru znamená, že jí rezerva nevydrží ani na jeden den. „Může to dopadnout jak na zdravotnická zařízení, tak v neposlední řadě na pacienty,“ prohlásil člen dozorčí rady VZP a poslanec VV Radim Vysloužil.

Rozhodující bude vývoj krize a výběr pojistného

VZP přitom chce za každého svého pojištěnce zaplatit o 350 korun méně než loni. Ušetřit by tak mohla více než 2,1 miliardy korun. „Bude záležet na vývoji hrubého domácího produktu nebo výběru pojistného,“ vyjmenoval člen správní rady a poslanec TOP 09 Jiří Skalický podmínky pro to, aby nebyla výrazně ohrožena finanční bilance pojišťovny.

Ředitel pojišťovny Pavel Horák přitom před několika dny Českému rozhlasu Radiožurnálu řekl, že vážné problémy nehrozí. „Prognózy, že nevyjdeme s penězi, se objevují už od roku 2009. Není to jednoduchá situace, ale zatím se nám ji vždy podařilo zvládnout dobře,“ řekl rozhlasu.

Ministerstva v dokumentu pro vládu také uvedla, že pokud se zastaví hospodářská recese a zůstanou výdaje na zdravotní péči na úrovni roku 2011, bude české zdravotnictví v letošním roce v minusu 6,2 miliardy korun. Když se ale bude recese během roku prohlubovat, vyčerpají i ostatní zdravotní pojišťovny finanční prostředky a začnou zdravotnickým zařízením platit až se šestidenním zpožděním.

Šachy v dozorčích a správních radách

Ministři na včerejší schůzi vlády také schválili obměnu 12 jmen ve správních a dozorčích radách českých zdravotních pojišťoven. Důvodem změn jsou odchody některých členů rad z ministerstva zdravotnictví nebo jejich pracovní vytíženost. Výměna členů rad prošla vládou bez větších problémů, řekl Aktuálně.cz Heger.

Do správní rady Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra tak zamíří Jaroslav Salivar, podle serveru bývalá pravá ruka exministra vnitra Ivana Langera; ročně si díky tomu přijde na zhruba 100.000 korun. Funkci získal poté, co mu na poslední chvíli uteklo křeslo ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů, píše Aktuálně.cz.

Kromě toho usedne Hegerův první náměstek Marek Ženíšek do správní rady České průmyslové zdravotní pojišťovny, která patří ocelářskému magnátovi Tomáši Chrenkovi.

Do dozorčí rady Všeobecné zdravotní pojišťovny míří náměstek ministra Martin Plíšek, který už je například členem správní rady Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra.

Ohodnoťte tento článek!