VZP nechce platit žatecké nemocnici

Titulní obrázek

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) nehodlá od ledna 2009 nadále provozovat dvě oddělení žatecké městské nemocnice. S jejím vedením proto zřejmě neuzavře smlouvu o úhradě výkonů pro dětské a gynekologickoporodnické oddělení. Podle ředitele žatecké nemocnice Zdeňka Bergla případné neuzavření smlouvy s VZP neznamená zrušení obou oddělení…

S vedením zařízení zřejmě neuzavře smlouvu o úhradě výkonů pro dětské a gynekologicko-porodnické oddělení

ale fakt, že VZP nebude na těchto odděleních platit nemocnici za zdravotní péči.

„V žádném případě neuvažujeme o uzavření těchto oddělení, všemi dostupnými prostředky je zachováme v provozu. Od ostatních zdravotních pojišťoven máme potvrzeno, že stojí o spolupráci s námi a o zachování těchto i dalších oddělení žatecké nemocnice,“ řekl ředitel Právu.

Záměr pojišťovny pobouřil vedení města, které převzalo nemocnici v roce 1997 a z vlastních prostředků investovalo do její rekonstrukce bezmála 250 miliónů. „Objevily se problémy s personálem i financemi. Vedení nemocnice společně s městem je řešily, máme našlápnuto, aby vše opět v rámci možností fungovalo. VZP nyní vzkazuje, že to bylo úplně zbytečné,“ uvedl místostarosta města Aleš Kassal (ČSSD), jenž vyvolal petiční akci proti záměru pojišťovny.

„Ptám se, zda nejde o cílenou likvidaci nemocnice, která je konkurencí společnosti Krajská zdravotní, sdružující pět největších nemocnic v Ústeckém kraji,“ doplnil.

Náměstek ústeckého hejtmana Petr Fiala (ODS) podezření z cílené likvidace žatecké nemocnice odmítl. „Kraj na Lounsku žádnou nemocnici nemá. Je proto mým zájmem jako politika, aby lidé žijící v tomto okrese měli dostupnou zdravotní péči,“ poznamenal.

Gynekologicko-porodnické oddělení v žatecké nemocnici nefunguje kvůli nedostatku lékařů od dubna, od září měl však být jeho provoz postupně obnoven. Gynekologie již začala přijímat pacientky k drobnějším zákrokům.

Porodnice měla začít fungovat v následujících týdnech. Záměr VZP nemůže podle ředitele Bergla narušit plány na revitalizaci oddělení. Ředitel ústecké krajské pobočky pojišťovny Petr Veselský potvrdil, že VZP nebude mít od Nového roku zájem o provoz dětského lůžkového oddělení a gynekologicko-porodnického oddělení v Žatci.

Zároveň však připustil, že rozhodnutí není definitivní. Vedení a správní rada nemocnice budou podle Bergla usilovat o zachování smlouvy s VZP na provoz všech oddělení nemocnice.

„Pokud však VZP, která odůvodnila svá rozhodnutí tím, že 'tato oddělení zde nemusí být', nezmění své stanovisko, obrátíme se k ostatním spolupracujícím pojišťovnám a požádáme své pacienty o přeregistrování se od VZP k jiným zdravotním pojišťovnám dle vlastního výběru.“

Karel Otcovský, Právo

Ohodnoťte tento článek!