Přejít na obsah

VZP nechce platit žatecké nemocnici

zpět
15.9.2008

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) nehodlá od ledna 2009 nadále provozovat dvě oddělení žatecké městské nemocnice. S jejím vedením proto zřejmě neuzavře smlouvu o úhradě výkonů pro dětské a gynekologickoporodnické oddělení. Podle ředitele žatecké nemocnice Zdeňka Bergla případné neuzavření smlouvy s VZP neznamená zrušení obou oddělení...

S vedením zařízení zřejmě neuzavře smlouvu o úhradě výkonů pro dětské a gynekologicko-porodnické oddělení

ale fakt, že VZP nebude na těchto odděleních platit nemocnici za zdravotní péči.

„V žádném případě neuvažujeme o uzavření těchto oddělení, všemi dostupnými prostředky je zachováme v provozu. Od ostatních zdravotních pojišťoven máme potvrzeno, že stojí o spolupráci s námi a o zachování těchto i dalších oddělení žatecké nemocnice,“ řekl ředitel Právu.

Záměr pojišťovny pobouřil vedení města, které převzalo nemocnici v roce 1997 a z vlastních prostředků investovalo do její rekonstrukce bezmála 250 miliónů. „Objevily se problémy s personálem i financemi. Vedení nemocnice společně s městem je řešily, máme našlápnuto, aby vše opět v rámci možností fungovalo. VZP nyní vzkazuje, že to bylo úplně zbytečné,“ uvedl místostarosta města Aleš Kassal (ČSSD), jenž vyvolal petiční akci proti záměru pojišťovny.

„Ptám se, zda nejde o cílenou likvidaci nemocnice, která je konkurencí společnosti Krajská zdravotní, sdružující pět největších nemocnic v Ústeckém kraji,“ doplnil.

Náměstek ústeckého hejtmana Petr Fiala (ODS) podezření z cílené likvidace žatecké nemocnice odmítl. „Kraj na Lounsku žádnou nemocnici nemá. Je proto mým zájmem jako politika, aby lidé žijící v tomto okrese měli dostupnou zdravotní péči,“ poznamenal.

Gynekologicko-porodnické oddělení v žatecké nemocnici nefunguje kvůli nedostatku lékařů od dubna, od září měl však být jeho provoz postupně obnoven. Gynekologie již začala přijímat pacientky k drobnějším zákrokům.

Porodnice měla začít fungovat v následujících týdnech. Záměr VZP nemůže podle ředitele Bergla narušit plány na revitalizaci oddělení. Ředitel ústecké krajské pobočky pojišťovny Petr Veselský potvrdil, že VZP nebude mít od Nového roku zájem o provoz dětského lůžkového oddělení a gynekologicko-porodnického oddělení v Žatci.

Zároveň však připustil, že rozhodnutí není definitivní. Vedení a správní rada nemocnice budou podle Bergla usilovat o zachování smlouvy s VZP na provoz všech oddělení nemocnice.

„Pokud však VZP, která odůvodnila svá rozhodnutí tím, že 'tato oddělení zde nemusí být', nezmění své stanovisko, obrátíme se k ostatním spolupracujícím pojišťovnám a požádáme své pacienty o přeregistrování se od VZP k jiným zdravotním pojišťovnám dle vlastního výběru.“

Karel Otcovský, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: VZP nechce platit žatecké nemocnici

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku VZP nechce platit žatecké nemocnici

Komentáře

další 4 komentáře
Občan Maličký Nedejte se  | 15. 09. 2008 19:48

Dupejte ,kopejte a jděte za svým.Nesklánějte hlavu a vydržte.

MUDr Jiří Kilian Re:Kouzlo nechteneho  | 15. 09. 2008 15:30

tak to je asi větička pana redaktora, ZP se vyjádřila tak, jak je uvedeno prvně asi. To by mne ale zajímalo, co ta oddělení nesplňují za předpoklady, stanovení 331/2007 Sb.

challenger Hezké  | 15. 09. 2008 13:18

Konečně jednou něco VZP dělá správně - měla by to tak udělat ale u všech ostatních zařízení, které nesplňují byť minimální personální předpoklady pro poskytování zdrav. péče, jako že jich je a nejen ty, kde starostu dělá ČSSD. Soudruhům starostům a radním bych poradil: okolní špitály jsou plné gynekologů! I soukromé ambulance! Stačí jim dát dobrou nabídku a nebudou mít s personálním obsazením problém. Pro začátek 100 000 pro primáře a 50 000 základního platu (pouhý dvojnásobek průměru) pro atestované lékaře. Za přesčasy pak dvojnásobek průměrné hodinové mzdy. 25 000 pro lékaře bez atestace + přesčasy obdobným způsobem. A bude vymalováno. Holt si musejí vybrat, jestli stavět kruhové objezdy a dotovat místní rómské aktivisty, nebo platit doktory aby ženský k porodu nevezli 100 kilometrů. Ale oni by soudruzi chtěli tak nějak všechno a tak sepisují petice a hýkají na celé kolo. Je do toho hlavního - tedy platit za objednanou práci - se jim poněkud nechce. A tak nemají nic. Ještě bych je hnal k soudu za zbytečně vynaložených 250 milionů. je zajímavé, že na stavební rekonstrukci soudruzi radní z Kocourkova peníze našli.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné