VZP nechce uznat hospitalizace některých pacientů

VZP nechce uznat některé hospitalizace pacientů v léčebnách dlouhodobě nemocných. „Prováděly se tam některé sociální hospitalizace, které by neměly být placeny z veřejného zdravotního pojištění. Proto očekáváme pozastavení některých plateb pro léčebny,“ vysvětlil hejtman Libereckého kraje Pavel Pavlík…

Liberec – Všeobecná zdravotní pojišťovna nechce uznat některé hospitalizace pacientů v léčebnách dlouhodobě nemocných.

„Prováděly se tam bohužel některé sociální hospitalizace, které by neměly být placeny z veřejného zdravotního pojištění. Proto očekáváme pozastavení některých plateb pro léčebny. Doplatí na to opět kraj,“ vysvětlil hejtman Libereckého kraje Pavel Pavlík a dodal, že přesnou částku ještě nezná.

Bude se ale pravděpodobně jednat o miliony. To podle něj souvisí také se slučováním léčeben s nemocnicemi.

Kraj o tom v některých případech uvažuje. Pokud by byla nemocnice přímo propojena s LDN, může rozhodnout o přeložení pacienta sama. Při současném fungování léčeben dlouhodobě nemocných rozhoduje o přijetí pacientů jejich ředitel.

„Pokud nějaký obyvatel obce přijde do léčebny a požádá, aby tam vzali jeho babičku, že se o ni nemá kdo starat, tak je větší pravděpodobnost, že ji do léčebny dlouhodobě nemocných vezmou, než když o tom bude rozhodovat personál nemocnice,“ vysvětlil hejtman.

V okamžiku, kdy VZP začne krátit léčebnám platby, tak se podle hejtmana tyto organizace obrátí na zřizovatele, tedy na kraj.

„Liberecké léčebny se tento případ netýká, dá se říci, že problém se sociální hospitalizací v Liberci není,“ uvedl ředitel Okresní pojišťovny Liberec VZP ČR, Jan Petříček. Podle jednoho z revizních lékařů z Českolipska probíhají podobné kontroly po celé republice a je to nařízení centrály, která už také své kroky v tisku dostatečně vysvětlila.

Pokud podle lékaře neleží na LND člověk, který je nemocný, nemůže tento výkon VZP léčebně proplatit. Důkazem toho, že LDN sloučená s nemocnicí může fungovat, je právě spojení těchto dvou zařízení v Liberci před několika lety. LND má vlastní primářku a spadá pod management nemocnice.

LENKA VODVÁRKOVÁ, Liberecký kraj

Ohodnoťte tento článek!