VZP neproplácí nemocnici lék proti mozkové mrtvici

Nový lék Actylise pro léčbu mozkové mrtvice, který již téměř rok s vysokou účinností používají u svých pacientů lékaři zlínksé Baťovy nemocnice, neproplácí pobočka VZP ve Zlíně. To i přesto, že podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví má být zdravotnickou pojišťovnou zaplacený v plné výši…

ZLÍN – Nový lék s názvem Actylise pro léčbu mozkové mrtvice, který již téměř rok s vysokou účinností používají u svých pacientů lékaři Baťovy krajské nemocnice ve Zlíně, neproplácí pobočka Všeobecné zdravotní pojišťovny ve Zlíně. To i přesto, že podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví České republiky má být zdravotnickou pojišťovnou zaplacený v plné výši.

Jedna dávka Actylise přitom přijde na šedesát tisíc korun. „Zlínská pobočka VZP, na rozdíl od většiny jiných jejích poboček, proplácení odmítá. Naše nemocnice tedy hradí léčbu z vlastních prostředků na vrub ekonomické ztráty,“ uvedl primář neurologického oddělení Baťovy nemocnice Zbyněk Kalita.

V letošním roce byla tak nemocnice nucená vynaložit na léčbu nemocných zhruba milion korun.

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny ve Zlíně Tomáš Moravec se ovšem brání tím, že případ Actylisenu se již řeší.

„Zatím je všechno v šetření, konečné stanovisko a další postup naší pojišťovny budu vědět příští týden,“ řekl Moravec s tím, že u všech, ne zrovna klasických postupů léčby, se vydávají ještě doplňující směrnice.

„V těch je uvedené, která zařízení jej mohou používat a za jakých podmínek bude lék hrazený z prostředků pojišťovny. Baťova nemocnice v tomto zatím uvedená není,“ vysvětlil ředitel pobočky VZP ve Zlíně.

Není bez zajímavosti, že s jinými pojišťovnami nemá nemocnice potíže. Například Hutnická zaměstnanecká pojišťovna ve Zlíně Actylise proplácí.

„Jde o plně hrazený lék v případě, že je nemocnému podaný v nemocnici v rámci hospitalizace,“ potvrdil revizní lékař pojišťovny Pavel Láníček.

Actylise je lék na rozpouštění krevních sraženin a lékaři v nemocnici si jej nemohou vynachválit.

„Čtyřiadvacet procent pacientů s původně těžkým ochrnutím způsobeným cévní mozkovou příhodou jsme do týdne propustili bez jakýchkoliv postižení mozku,“ vysvětlil primář Kalina.

Zdůraznil, že léčba je vhodná pouze pro pacienty, kteří přijdou včas. Lék se totiž musí podat nejpozději do tří hodin od začátku vzniku mozkové mrtvice.

Naše Valašsko

Ohodnoťte tento článek!