VZP nesouhlasí s Rathovým tvrzením

nemocnie, chodba

Všeobecná zdravotní pojišťovna se ohrazuje proti tvrzení Rady Středočeského kraje, že snížila krajským nemocnicím zálohové platby. Kraj se totiž obává, že hospodaření nemocnic v tomto roce ovlivní reálný pokles úhrad ze zdravotního pojištění u VZP.

Pojišťovna podle hejtmana Davida Ratha krátí měsíční zálohy středočeským krajským nemocnicím o více než 10 milionů korun. Zasílá jim méně peněz bez ohledu na skutečně provedenou zdravotní péči.

„VZP bez varování snížila zálohové platby každé z pěti krajských nemocnic nejméně o miliony měsíčně. A nikdo neví proč,“ prohlásil Rath.

Letos hrozí nemocnicím podle něj ztráta 140 milionů korun, ale mohlo by to být až 243 milionů korun, což je rozdíl mezi náklady nemocnic a zálohovými platbami VZP.

Největší výpadek ročních příjmů, až téměř 61 milionů korun, hrozí nemocnici v Kolíně a „nejlépe“ je na tom podle údajů kraje mladoboleslavská, která utrpí ztrátu šest milionů.

„Nemocnice nemohou šetřit na mzdách, které činí 50 procent jejich celkových nákladů. Ušetřit lze jen na lécích a zdravotním materiálu, ovšem řádově jen procenta,“ uvedl Rath.

Prostor k úsporám podle něj skýtají i náklady na provoz, ale docílit jich je záležitost jednoho roku, protože se musí vypsat nová výběrová řízení. „Je to politická hra před blížícími se volbami,“ uvedl Rath.

VZP se však proti jeho výrokům ohrazuje. „Výše úhrad na rok 2010 vychází z vyúčtování roku 2008 vynásobeného koeficientem 1,052 a je platná pro celý rok,“ oponuje Jiří Rod, mluvčí VZP.

„To znamená, že nemocnicím jsou stanoveny zálohy stejné jako v roce 2009 s navýšením o kompenzaci platů zdravotních sester. Přitom minulý rok byl rokem s nejvyšším navýšením výdajů VZP na zdravotní péči. Ve srovnání s rokem 2008 takřka o 10 procent,“ uvedl Rod.

Z předběžných výsledků dále vyplývá, že krajské nemocnice Středočeského kraje loni vydělaly téměř 60 milionů korun.

Nejvyššího zisku, 54,5 milionu korun, dosáhla mladoboleslavská nemocnice a na straně druhé se benešovská dostala z předloňské ztráty ve výši 58 milionů na ztrátu 1,6 milionu.

Ohodnoťte tento článek!