Přejít na obsah

VZP opět odmění politiky, navzdory Nečasovu slibu

zpět
30.12.2010
peníze, euro
zvětšitpeníze, euroZdroj: www.stichtingmilieunet.nl

peníze, euro | Zdroj: www.stichtingmilieunet.nl

 

Koncem srpna premiér Petr Nečas sliboval, že zákonodárci přestanou brát odměny za křesla v dozorčích či správních radách veřejných institucí. Jenže šlo jen o plané sliby.

Ve Všeobecné zdravotní pojišťovně totiž budou politici i v příštím roce brát až třicetitisícové odměny měsíčně bokem – vedle svého platu. A to v době, kdy stát všude šetří a ve zdravotnictví chybí peníze. Navíc poslanci pobíráním odměn jen obcházejí zákon o střetu zájmů.

„Na příští rok bylo schváleno na odměny pro členy správní a dozorčí rady a rozhodčího orgánu 14,9 milionu korun,“ řekla HN ředitelka tiskového odboru VZP Anna Veverková. Celkem jde o padesát lidí a každý z nich si ročně přivydělá až dvě stě tisíc korun.

Státní? Ne, veřejnoprávní

Zákonodárci přitom nemají nárok na odměny za posty v řídících orgánech státních či polostátních institucí. Jenže ve Všeobecné zdravotní pojišťovně zákonodárci odměny berou. Jak je to možné? Vysvětlují to tím, že VZP je veřejnoprávní a nikoli státní.

Odměny pro členy vedení navíc schvalují sami poslanci ve zdravotně pojistném plánu a nikdo jim nepřikazuje, že si nějaké platy musí schválit. Správně by měli mít nárok jen na proplacení nákladů spojených s funkcí, tedy třeba cestovného. „Musíme počkat, až vláda předloží novelu zákona o střetu zájmů, což slibovala už na podzim, ale pokud vím, tak by to nakonec mělo být někdy v lednu nebo únoru. To je totiž to řešení, které nás zbaví mediálních tlaků kvůli těm přibližně 15 až 20 tisícům korun,“ tvrdí šéf zdravotního výboru poslanecké sněmovny Boris Šťastný.

Podle něj by sice politici ve VZP odměny brát neměli, ale „je třeba nejprve zavést nová, průhledná pravidla“.

Na neoprávněné pobírání odměn za posty ve správních a dozorčích radách upozorňují HN už déle než rok. Letos před komunálními volbami to byly především milionové odměny pražských zastupitelů v městských společnostech. Sociální demokraté už napsali pozměňovací návrh zákona o střetu zájmů, který by – tentokrát jednoznačně – měl odměny zakázat. Poslanecká sněmovna ale zákon ještě ani nezačala projednávat.


Klíčová slova

Autoři

Hospodářské noviny, Marie Valášková

Komentovat článek: VZP opět odmění politiky, navzdory Nečasovu…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku VZP opět odmění politiky, navzdory Nečasovu…

Komentáře

dalších 11 komentářů
sestra s.ině  | 2. 01. 2011 01:16

Neznám slušné slovo na tyhle politiky a pojišťovny

98 Sliby se slibují, blázni se radují.  | 31. 12. 2010 04:18

Co k tomu říci? Nic. Některé věci se v politice nezmění a nezmění. Možná nikdy.

Jana Je třeba zažalovat ten vládní tunel.  | 30. 12. 2010 16:47

Proč se o tom jen píše a nedělají pořádky -zastavení toku peněz neoprávněným.Zakázat proplácet "nesmysly" ,/různé věci myslím co nemají přímý dopad na léčbu,či se obejde bez helmy a pod.Pak řeknou ,že zase nejsou peníze na léčení ani pro lékaře co pracují a mají výsledky včetně uznání vyléčených.Takovým je třeba dát ohodnocení.Ne nějakým příživníkům,včetně špatné vedení nemocnice.Kolich se jich tam ukrývá co nic nedělají,mají vytopené kanceláře a ujídají ze státní kasy.Při systému počítačů stačí 2 lidi a nezbytnéuklízeče na celou nemocnici.Na mzdu by si měli vydělat.Peníze správně proplácet lékařům ,aby neměli škodu.Odbourávat přesčasy a vážit si lidí ,kteří umí léčit a pracovat s nemocnými.Peníze z pronájmu řádně přiznávat.Pojišťovny-peníze nejsou pro menežrouty,a hosty.Ti si musí vydělat své a své si pak utrácet.Tady je velká chyba.Hlavně ať pojišťovny jim nic nedávají, žádné procenta navíc.Jestli tak atˇ zase své prachy co si vydělají a nekradou peníze odvedené na daních od státu -z pojišťoven.Pak je méně pro sestry a lékaře.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné