Přejít na obsah

VZP platí pobyt v LDN ze zdravotních důvodů, nikoli ze sociálních

zpět
4.4.2010
VZP
zvětšitVZP
Autor: VZP

VZP | Autor: VZP

 

Pobyt v léčebně dlouhodobě nemocných (LDN) platí Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) na základě smlouvy s daným zařízením a jen ze zdravotních důvodů.

Doba pobytu není omezena, pokud klient nadále potřebuje zdravotní péči. Za léčení neplatí nic, jen regulační poplatek za každý den na lůžku. VZP o tom informuje na svém webu. Stejně postupují i ostatní zdravotní pojišťovny. „Z cílených revizí i četných podnětů klientů máme informace, že některé LDN zastírají omezením pobytu sociální hospitalizace, nebo podmiňují pobyt sponzorským darem. Pokud není právní ani smluvní důvod, aby pojištěnci byli například po čtvrt roce překládáni nebo propuštěni, považujeme takový postup za neetický,“ řekl ČTK mluvčí VZP Jiří Rod. VZP podle něj kontroluje odůvodněnost a oprávněnost vykazované zdravotní péče. Pobyt ze sociálních důvodů nehradí. Když zjistí, že zařízení takovou péči vykázalo a pojišťovna ji hradila, požaduje peníze zpět. Za určitých podmínek platí VZP zdravotní péči i u sociálních pobytů. Zařízení ale musí na to mít smlouvu. Pokud není možné klienta propustit domů nebo předat do zařízení sociálních služeb, zůstává na zdravotně sociálním lůžku. VZP v takovém případě hradí potřebnou zdravotní péči, ošetřovatelskou a rehabilitační péči včetně léků a zdravotnických prostředků na recept či poukaz. Pacient podobně jako v běžné ambulanci hradí doplatky na léky a regulační poplatky za vyšetření, uvedl Rod. Poskytované pobytové sociální služby VZP nehradí, na ně dostává zařízení peníze z jiných zdrojů. Klient přispívá částkou až 300 korun na den a zdravotnickému zařízení náleží i případný příspěvek na péči, který byl klientovi přiznán.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: VZP platí pobyt v LDN ze zdravotních důvodů,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku VZP platí pobyt v LDN ze zdravotních důvodů,…

Komentáře

dalších 12 komentářů
jordan air max 90 homme NikeLab avec des accents de daim et de cuir  | 18. 04. 2017 17:28

nike air max pas cher La Air Max 1 Atmos fut l’incontestable gagnante du concours « Vote Back » organisé à l’occasion de l’Air Max Day 2016. air jordan pas cher

Slávka LDN Klokočov  | 7. 02. 2015 18:17

Prosím, pokud někdo víte, platí se v LDN Klokočov denně 200 Kč za lůžko a 160 Kč za stravu nebo to nějakou dobu platí pojišťovna? Děkuji za odpověď

Pavel Štěpánek syn  | 21. 10. 2014 20:51

Mamku jsem umístil do LDN Klokočov 28.srpna 2014 a chtěl jsem ji vzít domů 30.10.014...Dnes jsem se dozvěděl,že ji přeložili z 1.patra do přízemí a držejí ji pod sedativy-nikdo mi to neoznámil i když jsem mluvil ráno s primářem-právě kvůli ukončení léčby...dělal jsem rekonstrukci v bytě -po 55 letech,což je možné dělat jen na etapy.Mám o ni starost a zítra pro ni jedu a vezmu ji domů,třeba na revers...je hrozné,být ve věku,kdy se o sebe člověk nemůže postarat,lidé-jednou tak můžeme dopadnout i my,co pak ? Naše děti se už o nás nepostarají...mamka mi tam prý jen pláče...strašná představa,proto musí domů,nedejte ochromit své předky,možná by jsmem si mohli pomoci navzájem,aby měli důstojný konec a zkusit zapojit i naše děti,co říkáte ?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné