VZP podepíše dodatky smluv se středočeskými nemocnicemi

VZP podepíše příští týden dodatky smluv se všemi středočeskými oblastními nemocnicemi. Nemocnice tak budou mít jistotu, že jim pojišťovna uhradí veškerou péči, kterou poskytují od 1. ledna. Řekll to v pátek ředitel VZP Josef Čekal. Dodatky, které určí aktuální ceny zdravotní péče, budou platit do doby konání výběrového řízení…

MĚLNÍK – do něhož se všechny nemocnice přihlásily, dodal.

Čtyři středočeské nemocnice se začátkem letošního roku ocitly ve složité situaci a hrozily jim finanční problémy. Nemocnice v Kolíně, Kladně, Mladé Boleslavi a Benešově nemají od ledna platné smlouvy s VZP. Nijak neomezily péči, ale bez smluv jim pojišťovna platí jen péči akutní a neodkladnou. Ta ovšem představuje jen asi 30 procent veškeré péče, kterou nemocnice poskytují.

Kraj nabídl nemocnicím půjčku ze svého rozpočtu v celkové výši 50 milionů korun. Nemocnice o ni mohly požádat, pokud se dostanou do platebních problémů. Podepsání dodatků smluv by tuto situaci alespoň dočasně vyřešilo. „Je vidět, že náš tlak nebyl zbytečný,“ řekl v pátek středočeský hejtman Petr Bendl při návštěvě Mělnicka.

Postupně navštívil krajskou nemocnici v Mělníku a soukromé nemocnice v Neratovicích a Kralupech nad Vltavou, aby seznámil personál a vedení nemocnic s aktuálním vývojem situace ve středočeském zdravotnictví.

Hejtman ovšem zdůraznil, že nejdůležitější bude nyní výsledek výběrového řízení na poskytování zdravotnické péče ve Středočeském kraji. Opakovaně vyjádřil obavu, že vedení ministerstva zdravotnictví v něm bude chtít upřednostnit pražské fakultní nemocnice.

Pokud by pražské nemocnice uspěly, znamenalo by to určitě podle něho velké propuštění a omezování zdravotní péče ve středočeských nemocnicích. Pro pacienty by to mnohdy podle hejtmana znamenalo složitější cestování do nemocnic a delší čekání na plánované zdravotní úkony.

Kraj podle hejtmana prosadil, že při výběrových řízeních mohou ředitele nemocnic doprovázet týmy odborníků, a mít tak větší možnost obhájit kvalitu nabízených služeb. Velkou nevýhodou podle něho naopak je fakt, že při výběrových řízeních nebude posuzována cena nabízených služeb, které jsou podle hejtmana sice stejně kvalitní, ale podstatně levnější ve středočeských nemocnicích než v Praze.

Bendl ubezpečil pracovníky všech navštívených nemocnic, že kraj s nimi počítá ve své koncepci zdravotnictví a hodlá jim všestranně pomoci v přípravě na řízení. Zároveň ale upozornil, že i v případě úspěchu ve výběrovém řízení bude dále rozhodující i následné jednání se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou.

Zatímco například v Mělníku s napětím očekávají výběrové řízení, protože jim zde smlouvy s VZP vyprší v březnu, jiná je situace například v soukromé městské nemocnici v Neratovicích.

„Na rozdíl od středočeských krajských nemocnic platnou mandátní smlouvu do poloviny roku 2006 máme. A tu to výběrové řízení nezpochybňuje a neohrožuje. Ale rozdíl mezi námi je právě jenom toho půl roku,“ řekl jednatel společnosti Mediterra Luboš Kmeť.

Mediterra je vlastníkem ve Středočeském kraji jak nemocnice v Neratovicích, tak v Sedlčanech. Ve shodě s hejtmanem zastává názor, že o síti středočeských zdravotnických zařízení by se mělo rozhodovat v kraji, ministerstvo zdravotnictví by mělo podle něho dát jen jasné parametry.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!