VZP podle mluvčího neruší krajské pobočky, počty přepážek zvýší

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) podle mluvčího Jiřího Roda zachová všech 13 krajských poboček a stovky přepážkových pracovišť, které po celé republice má. Síť chce podle potřeby dokonce ještě rozšířit, další přepážky by mohly být v obchodních centrech.

Rod to řekl ČTK v reakci na zprávu Lidových novin (LN), že VZP si nechá budovy krajských sídel jen ve třech krajích, Středočeském, Zlínském a na Vysočině. Prodejem budov prý chce VZP získat půl miliardy korun.

„Síť zůstává, počet klientských pracovišť se nesníží,“ zdůraznil mluvčí. V plánu je podle něj pouze zjednodušení řídící struktury a snížení personální a administrativní náročnosti. „Cílem je zjednodušená, rychleji reagující organizační struktura a zvýšená procesní prostupnost,“ řekl. V současnosti má pojišťovna 185 poboček.

VZP má podle mluvčího předběžný seznam budov určených k prodeji, během dvou následujících let by díky dokončované transformaci a centralizaci mohla získat 300 až 500 milionů korun. Tyto peníze použije na financování zdravotní péče, dá je do základního fondu zdravotního pojištění.

„Prodej probíhá a bude probíhat transparentním způsobem tak, aby výnos byl co nejvyšší a celá transformace nepřinášela žádná dodatečná rizika, například spojená s insolvencí kupce,“ dodal mluvčí.
VZP má od roku 2009 rozdíl mezi příjmy a výdaji zhruba šest miliard korun, dosud je kryla z rezerv. V loňském roce rezervy došly a VZP skončila se ztrátou asi pěti miliard korun.

Už dříve například projednala správní rada VZP podle serveru Aktuálně.cz návrh, aby bylo letos propuštěno nejméně 300 zaměstnanců. Ke konci roku již pojišťovna zrušila 520 míst. Očekává tedy, že ještě letos ušetří na mzdových nákladech zhruba 190 milionů korun.

VZP měla doposud podle LN nejvyšší provozní náklady ze všech zdravotních pojišťoven v ČR. Například každý klient Oborové zdravotní pojišťovny zaplatil za provoz ročně 434 korun, na každého pojištěnce VZP připadlo 746 korun z provozních nákladů. Loni fond VZP na platy, administrativu či opravy jejích budov vzrostl až na 4,1 miliardy korun, uvedl list.

Ohodnoťte tento článek!