VZP: Pravidla úhrady antivirotik pro léčbu prasečí chřipky nejsou

léky

Pravidla úhrady antivirotik z veřejného zdravotního pojištění pro léčbu prasečí chřipky nejsou zatím stanovena. V prohlášení zaslaném ČTK to uvedl tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Rod.

K léčbě běžné chřipky nyní plně hradí VZP z veřejného zdravotního pojištění dva typy antivirotik, Tamiflu a Relenza. Plná úhrada obou léků je ale podmíněna a přípravky nejsou hrazeny v případě preventivního podávání.

Z prostředků veřejného zdravotního pojištění jsou přípravky hrazeny pacientům s vybranými onemocněními, pokud nemohli být očkováni nebo očkování selhalo, a to pouze v situaci chřipkové epidemie vyhlášené krajskou hygienickou stanicí, uvedl Rod.

Omezení platí při léčbě běžné sezonní chřipky. Jelikož se prokázala citlivost viru prasečí chřipky na oba typy antivirotik, mohou být přípravky používány i k léčbě tohoto onemocnění. „Pravidla úhrady z veřejného zdravotního pojištění speciálně pro léčbu pandemické (prasečí) chřipky však nejsou zatím stanovena,“ sdělil mluvčí.

Mluvčí Sdužení praktických lékařů (SPL) Irena Kudrnovská dnes ČTK řekla, že o úhradě za antivirotika by měla rozhodovat pojišťovna v případě potvrzeného onemocnění prasečí chřipkou. „To znamená, že by se pacientovi musel udělat výtěr, aby se zjistilo, že skutečně měl vir prasečí chřipky,“ vysvětlila.

Dodala však, že o přesnějším postupu bude SPL teprve jednat. Lidé, kteří jezdí do rizikových oblastí, jsou antivirotiky dnes už poměrně dost zásobení, míní.

Lékaři by neměli předem předepisovat pacientům antivirotika k léčbě nebo prevenci prasečí chřipky, ani kdyby si lék chtěli zaplatit sami. Antivirotika hrají důležitou roli ve zvládnutí chřipkové pandemie, preventivní podání by mohlo způsobit rezistenci chřipkového viru na tento přípravek.

Dostupný je proto pouze na lékařský předpis. Před nákupem antivirotik bez předpisu varovala už na jaře Světová zdravotnická organizace.

Ohodnoťte tento článek!