Přejít na obsah

VZP připravila Zdravotně pojistný plán pro rok 2016

zpět
23.11.2015
VZP
zvětšitVZP
Autor: Leoš Chodura

VZP | Autor: Leoš Chodura

 

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) má připravený zdravotně pojistný plán pro rok 2016. V níže uvedené podobě jej ke schválení doporučila dozorčí rada pojišťovny a dnes jej bude schvalovat správní rada. Pojišťovna si chválí výchozí stav roku 2016 a považuje jej za ekonomicky příznivý.

„Je to poprvé, kdy se zdravotně pojistný plán nepřipravoval naslepo, bez znalosti úhradové vyhlášky, kvůli které se pak vždycky musel částečně modifikovat. Letos poprvé už se plán tvořil s vědomím, co úhradová vyhláška přinese,“ uvedl pro naši redakci mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Pojišťovna zabezpečující zdravotní péči pro téměř 6 milionů pojištěnců prostřednictvím 40 tisíc poskytovatelů zdravotních služeb komunikuje na příjmové straně se zhruba 220 tisíci zaměstnavateli a více než 700 tisíci samoplátci. V roce 2016 počítá VZP se 3600 zaměstnanci.

VZP v roce 2014 po pěti letech negativních dopadů ekonomické recese (kdy využila všech svých finančních rezerv ke zmírnění poklesu výběru pojistného) hospodařila vyrovnaně. A předpokládá, že v roce 2016 bude pokračovat v plnění rezervního fondu.

Podle plánu počítá pojišťovna s růstem příjmů do základního fondu zdravotního pojištění o 3 %, tedy na 158,9 miliardy korun. Predikce nákladů na zdravotní služby počítá s meziročním růstem o 4 %. Na zabezpečení zdravotních služeb VZP v příštím roce vydá 152,8 miliardy.

Provozní fond bude naplněn do výše 4,6 miliardy, do fondu prevence bude převedeno 0,47 miliardy, limit rezervního fondu pro 2016 VZP vypočetla na 2,2 miliardy korun (v roce 2015 je plánováno jeho finanční naplnění ve výši 1 mld. Kč). V roce 2016 chce pojišťovna převést 0,16 mld. Kč ze základního a 0,34 mld. Kč z provozního fondu. Vnitřní dluh rezervního fondu tak dosáhne po roce 2016 výše 0,7 mld. Kč. Celkové saldo příjmů a nákladů je v roce 2016 stanoveno v kladné výši 0,1 mld. Kč a do rezervního fondu bude převedeno celkem 0,5 mld. Kč.

Jednou z novinek směřujících k efektivnímu zajištění služeb plátcům i pojištěncům pro příští rok jsou například mobilní pracoviště, která budou týdně fungovat v místech, kde VZP nemá klientská pracoviště. Pojistný plán zmiňuje také nový informační portál, včetně portálu pro pojištěnce, který bude VZP rozvíjet vlastními silami a s nižšími náklady, než kdyby portál zpravoval externí dodavatel. VZP bude v roce 2016 pokračovat v prodeji některých svých nemovitostí, a to v předpokládaném objemu 36,5 milionů korun.

Pro rok 2016 plánuje VZP mírný pokles počtu pojištěnců, který vychází z již známého záporného salda příchodů a odchodů mezi VZP a ostatními zdravotními pojišťovnami ve výši 14 tis. osob k 1. 1. 2016, další přestupní termín je k 1. 7. 2016. V predikci je zahrnut i přirozený úbytek. Průměrný počet pojištěnců VZP ČR v roce 2016 je predikován na 5,9 milionu klientů. Kromě zabezpečení zdravotní péče nabídne VZP ČR v roce 2016 svým pojištěncům také zdravotní péči nad tento rámec hrazenou z fondu prevence v celkové výši 470 milionů korun. Mimo standardní nabídky čerpání klientských benefitů budou zařazeny nabídky i časově omezených programů na specifické služby, očkovací programy, léčebně ozdravné pobyty a speciální klientské programy.

Jak již bylo uvedeno v předešlém textu, plánované náklady na zdravotní služby vzrostou v roce 2016 meziročně o 4 %. VZP ČR tak vydá na tyto služby celkem 152,8 mld. Kč. Vysoký nárůst je plánován v ústavní péči – o 4,3 % –, z toho objemově největší segment nemocnic vzroste o 4,4 %. Plánovaný růst nákladů ambulantních segmentů činí meziročně 3 %, z toho největší ambulantní segment specializované péče vzroste o 3,4 %. Růst nákladů je predikován také na léky vydané na recepty (4 %), na zdravotnické prostředky vydané na poukazy (3,5 %), ale i všechny ostatní segmenty. V roce 2016 tak budou růst náklady diferencovaně u všech segmentů zdravotní péče.


Komentovat článek: VZP připravila Zdravotně pojistný plán pro rok …

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné