VZP projednává s lékaři seznam jednodenních hospitalizací

chirurgie, operace, nástroje, zdravotnictví, medicína

Operace slepého střeva, křečových žil, hemoroidů, laparoskopická sterilizace či vynětí protéz varlete jsou v seznamu zhruba 160 operačních výkonů, které mohou nemocnice provádět při jednodenní hospitalizaci.

Tuto možnost mají už čtyři roky, seznam se průběžně doplňuje, aktuální znění právě projednává Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) s odbornými lékařskými společnostmi, řekl ČTK mluvčí VZP Jiří Rod.

Jednodenní hospitalizace je jedním z kroků k rušení nadbytečných akutních lůžek v nemocnicích. Loni jich ve fakultních zařízeních bylo zrušeno téměř 1000, letos má rušení pokračovat. Jednodenní hospitalizace a ambulantní péče jsou pro pojišťovny levnější a pro pacienty příjemnější než dlouhé hospitalizace. V případě komplikací zůstanou v nemocnici déle.

Podle ČT je širší využití jednodenní hospitalizace součástí reformních záměrů ministra Leoše Hegera (TOP 09). Heger televizi řekl, že den na lůžku stojí pojišťovnu 1500 korun. Méně dní na lůžku tedy přinese úspory, podle odhadu ministerstva až stovky milionů korun ročně.

Pojišťovny letos také posilují nový způsob platby za diagnózu. Více vydělá nemocnice, o kterou mají pacienti zájem. Za stejnou operaci by měly dostat nemocnice stejně peněz, dosud byly fakultní nemocnice placeny lépe.

Rod doplnil, že jednodenní péče byla zavedena od 1. ledna 2008. V současné době mohou nemocnice poskytovat jednodenní péči v šesti smluvních odbornostech – chirurgie, která zahrnuje i dětskou, úrazovou a cévní chirurgii, dále plastická chirurgie včetně popálenin, gynekologie včetně dětské, dále ortopedie, krční-nosní-ušní, což zahrnuje i čelistní chirurgii, a také urologie včetně dětské.

Ohodnoťte tento článek!