VZP proplatí lék na recept vyzvednutý v cizině do výše české ceny

Všeobecná zdravotní pojišťovna proplatí pacientům lék na recept, který si vyzvedli v cizině. Sdělil to mluvčí VZP Jiří Suttner. Podmínkou je, aby lék byl hrazen z pojištění plně nebo částečně. Pokud je v Česku nutné schválení revizním lékařem, musí mít lék před vyzvednutím v cizině toto schválení…

PRAHA – V tom případě dostane pacient částku, která se rovná české ceně, uvedl mluvčí.

VZP tak sjednotila právní výklad se zaměstnaneckými pojišťovnami. Ještě v říjnu Suttner uvedl, že VZP léky vyzvednuté v cizině na recept, který napsal český lékař, neproplácí. Výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček tehdy řekl, že zaměstnanecké pojišťovny tyto recepty svým pojištěncům proplatí do výše české ceny.

Suttner tehdejší stanovisko VZP vysvětloval tím, že v Česku není pokladenský systém. „Těžko lze kvalifikovat vyzvednutí léku v zahraničí jako nutnou péči, jejíž potřeba nastala v době pobytu v zahraničí,“ řekl.

Pojištěnci musejí předložit účtenku. Pokud jde o léky, které smějí předepisovat jen lékaři vybraných odborností, nebo jsou vymezeny jen pro některé indikace, musí pojištěnec předložit také kopii receptu.

„V žádném případě by však nemělo dojít k tomu, aby lékař cíleně předepsal lék, který není v Česku registrován nebo registraci pozbyl, a poslal pro něj pacienta do zahraničí. Takový lék navíc pojišťovna hradit nemůže,“ upozornil Suttner.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!