Přejít na obsah

VZP propustí do konce příštího roku 1300 lidí

zpět
27.9.2011
VZP
zvětšitVZP
Autor: Leoš Chodura

VZP | Autor: Leoš Chodura

 

Zhruba 1300 lidí chce do konce příštího roku propustit Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), píše server Aktuálně.cz. Důvodem je špatná ekonomická situace. Pojišťovna také nabízí méně peněz nemocnicím, a jednání s lékaři o cenách péče na rok 2012 proto zkrachovala.

VZP má do 12 měsíců opustit zhruba dvacet procent zaměstnanců, ještě do konce letošního roku přijde o práci 450 lidí. Další budou propuštěni v průběhu příštího roku a zvažuje se slučování krajských poboček.

„Cílem je, aby na jednoho zaměstnance připadlo nejméně 1700 pojištěnců, čímž se VZP přiblíží v tomto parametru zaměstnaneckým pojišťovnám,“ napsal ředitel pojišťovny Pavel Horák svým podřízeným v dopise, který má server k dispozici. Tím má pojišťovna v následujících letech ušetřit zhruba 430 milionů korun.

VZP a další zdravotní pojišťovny nabízejí nemocnicím na příští rok o pět procent méně peněz na péči než letos, ačkoli očekávají, že na pojistném vyberou o dvě procenta víc. Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod ČTK sdělil, že víc platit nemohou.

Lékaři a nemocnice se kvůli tomu se zdravotními pojišťovnami nedohodli na cenách péče na rok 2012. Rozhodnout o nich bude muset až ministerstvo zdravotnictví.

Pokud nemocnice chtějí mít na platy, musejí podle VZP zrušit poloprázdná lůžková oddělení a převést část péče do ambulancí. Je to trend moderní medicíny a žádají to prý i pacienti. „Nelze tolerovat provoz nemocničních oddělení, kde je 20 lůžek a leží tam čtyři až pět pacientů, nebo provoz porodnic, kde se v průměru narodí méně než jedno dítě denně. Přesto je tam personál v plném počtu,“ zdůraznil Rod.

Pojišťovna slíbila nemocnicím, že i když zruší nadbytečná lůžka a posílí levnější ambulantní složky, platby za léčení jim nesníží. Nemocnice tak získají peníze na zvýšení platů.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: VZP propustí do konce příštího roku 1300 lidí

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku VZP propustí do konce příštího roku 1300 lidí

Komentáře

1 komentář
V Z  | 27. 09. 2011 10:08

Proč až na konci příštího roku, když už teď je jasné, že jsou zbyteční ? Že chybí peníze na léčbu, že je zbytečná celá pojišťovna !

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné