VZP se brání obviněním. Zatím snadno

VZP se zatím úspěšně brání výtkám ministra zdravotnictví. Ten požadoval, aby odstoupila ředitelka VZP Jiřina Musílková a s odvoláním na prezidenta lékařské komory Davida Ratha dodal, že šéfka VZP toleruje evidentně nevýhodné smlouvy. Důkazy prý předloží příští týden…

Pojišťovna dává smlouvy svým známým, tvrdí šéf lékařské komory Rath. Důkazy o korupci ale chybějí.

Všeobecná zdravotní pojišťovna se zatím úspěšně brání výtkám, kterými ji stíhá ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi. Ten před týdnem požadoval, aby odstoupila její ředitelka Jiřina Musílková. A s odvoláním na prezidenta lékařské komory Davida Ratha dodal, že šéfka VZP toleruje evidentně nevýhodné smlouvy.

Od té doby žádné další důkazy o mrhání se státními penězi nepředložil. A jejich shánění evidentně nebude snadné.

Cabrnochův iZip

První z pochybných investic, o nichž kritici VZP mluví, je projekt internetových lékařských karet iZip, který vymysleli poslanci ODS a členové zdravotního výboru sněmovny Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký. „Podle mého soudu splňuje iZip klasická kritéria prorůstání politiky, ekonomiky a veřejných rozpočtů,“ prohlásil Rath.

Poslanec Cabrnoch totiž sedí ve správní radě VZP, s kolegou Ouzkým pak ve sněmovně schvalují pojistný plán VZP. A to za situace, kdy pojišťovna do „jejich“ projektu nalila dosud zhruba 60 miliónů.

Podle nevládních organizací, které monitorují pochybení politiků či úřadníků, je to jasné podhoubí pro korupci. Cabrnoch si to nemyslí. Hájí se například tím, že ve správní radě o penězích nikdy nehlasoval: „A vždy jsem upozorňoval, že mi projekt není cizí.“

Představitelé projektu navíc tvrdí, že politici-zakladatelé z něj nemají ani korunu. „Všechny prostředky, které získáme, investujeme do rozvoje,“ uvedl ředitel společnosti iZip Tomáš Mládek.

Vedení VZP, ale i poslancům, kteří na pojišťovnu dohlížejí, až dosud taková vysvětlení stačila.

A navíc upozorňují – jako unikátní projekt internetové zdravotní knížky „bodují“. Byly vybrány mezi dvanáct nejlepších evropských projektů elektronického zdravotnictví a jeho autoři se jím dnes pochlubí v irském Corku.

Spor o dialýzu

Nový ministr Kubinyi ovšem spolu s Rathem našel další „vadu na kráse“ VZP – dialýzu, která začala před rokem pracovat v Táborské ulici v Praze 4.

„Když chce lékař otevřít novou ordinaci, tak mu řeknou, že je síť přeplněná. Ale vzápětí bez rozhodnutí přístrojové komise ministerstva nasmlouvají obrovskou dialýzu v Praze,“ říká Rath.

O tom, že pojišťovna neměla projekt tak snadno povolit, je přesvědčen i Kubinyi. A dokonce i jeho odvolaná předchůdkyně Marie Součková. Právě ona totiž založila komisi, která povoluje, na kterých přístrojích se může za peníze zdravotních pojišťoven léčit.

Dialýza stojí desítky miliónů a její provoz vyjde řádově na stejnou částku. „Předseda České nefrologické společnosti dialýzu odmítl, a to mělo být pro VZP závazné,“ míní Součková.

Předsedovi nefrologů Vladimíru Tesařovi nejvíc vadí, že dialýzu dostal čtvrtý pražský obvod. Nedostatkem umělých ledvin trpí spíše pražské obvody 8 a 9. A navíc podle něj VZP neměla porušit zavedená pravidla: „Nemohou jednou platit a jindy neplatit.“

Prokurista polikliniky v Táborské Radek Chmelík umělou ledvinu hájí. „Dialýza byla postavena ze soukromých peněz, jejím provozem navíc nevznikají VZP další náklady,“ říká o projektu, který provozuje firma Eurocare, jež si pronajímá od polikliniky speciálně upravené prostory.

„Dialýza je od pojišťoven tak dobře placená, že by na ní uměl vydělávat každý. Proč tedy dostala šanci právě poliklinika v Táborské?“ oponuje Rath.

Mluvčí VZP Jiří Suttner vysvětluje, že dialýza byla schválena jako experiment. A ministr Kubinyi? Další argumenty, kvůli nimž by podle něj bylo nejlépe šéfku VZP odvolat, zatím tají. Důkazy prý předloží příští týden ve sněmovně, kde zároveň vysvětlí svůj plán, co s českým zdravotnictvím.

Petr Holub, Aleš Vojíř, Hospodářské noviny, 5.5.2004

Ohodnoťte tento článek!