VZP se bude litvínovskou nemocnicí znovu zabývat v březnu

Litvínovská radnice se stále nevzdává naděje na otevření Nemocnice následné péče. S nestátním zdravotnickým zařízením, jehož výstavba přišla město na 25 milionů korun…

Litvínov – odmítla Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) uzavřít smlouvu o poskytování úhrady péče.

Vzhledem k tomu, že v regionu je 98 procent klientů zaregistrováno právě u VZP, jde o strategický dokument, bez něhož nemůže léčebna fungovat.

„Materiály, týkající se jednání s pobočkou Všeobecné zdravotní pojišťovny v Mostě z roku 2003 a 2004, jsme postoupili centrále v Praze. Ředitelka VZP Jiřina Musílková by znovu měla ustanovit komisi, která se bude na začátku března naším případem opět zabývat,“ sdělil aktuálně Jaroslav Herzinger, jednatel Krušnohorské polikliniky Litvínov, která nemocnici provozuje.

Litvínovští byli zamítavým rozhodnutím VZP velmi překvapeni. Starosta města Karel Zdražil tvrdí, že pojišťovna podpis smlouvy přislíbila. VZP to ale odmítá.

„Nemáme informace o tom, že by pojišťovna litvínovské nemocnici předem zaručila úhradu péče. V regionu je dostupnost a kvalita následné péče dostačující. Není důvod uzavírat další smlouvu,“ sdělil mluvčí VZP Jiří Suttner.

Zdražil oponoval, že město by nevydalo tolik peněz na rekonstrukci objektu, kdyby nemělo jistotu jeho využití a zhodnocení investice.

„Stanovisko VZP jako by říkalo, že na litvínovské radnici sedí banda diletantů, kteří nevědí, co dělají,“ rozhořčil se starosta.

Záměr vybudování nemocnice následné péče je podle něj v souladu s koncepcí zdravotnictví Ústeckého kraje, krajský úřad zařízení zaregistroval.

Nemocnice uspěla také ve výběrovém řízení ministerstva zdravotnictví, které doporučilo pojišťovnám smlouvy uzavřít.

Litvínovská Nemocnice následné péče má v současné době podepsánu smlouvu s Českou národní zdravotní pojišťovnou.

„Oborové pojišťovny, které zde mají minoritní zastoupení, přislíbily, že pokud budeme léčit jejich klienty, náklady na úhradu péče proplatí,“ dodal Herzinger.

Nové nestátní zdravotnické zařízení se zamítavým postojem VZP dostalo do potíží. Měsíční provoz nefungující nemocnice přijde na 250 tisíc korun, včetně mzdových nákladů na 15 lékařů a sester.

Nemocnice následné péče vznikla v Litvínově přestavbou penzionu pro důchodce. Otevírat měla 1. února. Pro pacienty je zde připraveno 60 lůžek.

Deník Mostecka

Ohodnoťte tento článek!