VZP se má do pátku dohodnout o odkupu IZIP, jinak má akcie prodat

Vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) se má do pátku dohodnout se švýcarskou firmou eHI eHealth International na odkoupení jejích 49 procent akcií IZIP. Pokud se to managementu pojišťovny nepodaří, má se akcií projektu elektronických zdravotních knížek zbavit a smluvní vztahy ukončit.

Šéfovi VZP to dnes uložila správní rada pojišťovny. ČTK to řekl ředitel odboru komunikace VZP Vlastimil Sršeň. O postupu informoval deník Insider.

Podle Sršně správní rada rozhodla o tom, že buď se podaří do pátku s minoritním akcionářem domluvit, nebo má pojišťovna „ukončit veškeré smluvní vztahy a majetkovou účast“. Jak by po případné nedohodě VZP dál postupovala a jak by se zbavovala svého podílu, nechtěl Sršeň předbíhat.

VZP chce 49 procent akcií odkoupit za nominální hodnotu. Člen správní rady, náměstek ministra zdravotnictví Marek Ženíšek už dřív řekl, že tato částka činí 1,7 milionu korun. Zástupce menšinového vlastníka ale požadoval 452 milionů Kč. Vycházel prý z expertního posudku hodnoty firmy. Ten celkovou cenu stanovil na 923,5 milionu. Nabídku projednala před měsícem správní rada VZP, považovala ji za nepřijatelnou.

Projekt elektronických zdravotních knížek IZIP sklízel kritiku z různých stran a různých důvodů. VZP za něj za deset let dala kolem 1,8 miliardy korun s DPH. Smlouvy vypověděla loni v pololetí, od té doby se vyjednává o majetkovém vypořádání.

Před necelými dvěma lety pojišťovna pořídila balík akcií firmy IZIP, má tak podíl 51 procent. Zbylých 49 procent drží švýcarská firma eHI eHealth International. Na ni své akcie v minulosti převedli spoluzakladatelé projektu – europoslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký – i další akcionáři. I když má VZP nadpoloviční většinu cenných papírů, o projektu sama rozhodovat nemůže. Při zásadních krocích je potřeba dvoutřetinová většina.

Ohodnoťte tento článek!