VZP se nedohodla na odkupu akcií firmy IZIP

všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) se nedohodla se švýcarskou firmou eHI eHealth International na odkoupení jejích 49 procent akcií firmy IZIP. ČTK to v pátek řekl ředitel odboru komunikace VZP Vlastimil Sršeň. Ředitel pojišťovny Zdeněk Kabátek má proto od správní rady mandát, aby podnikl kroky, které jsou potřeba k ukončení majetkové účasti i smluvních vztahů s firmou IZIP. Firma se zabývala projektem elektronických zdravotních knížek.

V současnosti VZP platí firmě IZIP za provoz portálu, který potřebuje ke komunikaci s lékaři a pacienty.

„Je to dlouhodobá záležitost. Pan ředitel má mandát, aby začal jednat o tom, jakým způsobem ukončit majetkovou účast, a také by měl postupně začít ukončovat jednotlivé vztahy,“ uvedl Sršeň. Dodal, že není schopen odhadnout, jak dlouho ukončování smluvních vztahů s IZIP potrvá. Popřel ale informaci serveru Lidovky.cz, který uvedl, že ředitel VZP Kabátek chce smlouvu s IZIP vypovědět už v pondělí.

Vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) na začátku týdne oznámilo, že se má do pátku dohodnout se švýcarskou firmou eHI eHealth International na odkoupení zbylých akcií IZIP. Pokud by se to managementu pojišťovny nepodařilo, bylo rozhodnuto, že se akcií projektu elektronických zdravotních knížek zbaví a smluvní vztahy ukončí.

VZP chtěla 49 procent akcií odkoupit za nominální hodnotu. Člen správní rady, náměstek ministra zdravotnictví Marek Ženíšek už dřív řekl, že tato částka činí 1,7 milionu korun. Zástupce menšinového vlastníka ale požadoval 452 milionů Kč.

Projekt elektronických zdravotních knížek IZIP sklízel kritiku z různých stran a různých důvodů. VZP za něj za deset let dala kolem 1,8 miliardy korun s DPH. Smlouvy vypověděla loni v pololetí, od té doby se vyjednává o majetkovém vypořádání. Před necelými dvěma lety pojišťovna pořídila balík akcií firmy IZIP, má tak podíl 51 procent.

Zbylých 49 procent drží švýcarská firma eHI eHealth International. Na ni své akcie v minulosti převedli spoluzakladatelé projektu – europoslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký – i další akcionáři. I když měla VZP nadpoloviční většinu cenných papírů, o projektu sama rozhodovat nemohla. Při zásadních krocích je potřeba dvoutřetinová většina.

Ohodnoťte tento článek!